Eesti toiduabi Venemaale

13. november 1998, 00:00

Täna hommikul Rakvere Piimakombinaadi hoovilt Venemaale Pu?kini linna tollilattu suunduv koorem on Eesti ajaloos esimene toiduabisaadetis.

Rakvere piimakombinaat annetab kaks tonni piimakreemi Nunnu ja aktsiaselts Võru Juust poolteist tonni juustu Atleet.

Abi saadetakse, sest toiduvarud Leningradi oblastis hakkavad lõppema ning rubla kiire inflatsiooni ja arveldusraskuste tõttu ei suuda lastekodud oma hoolealustele toiduaineid osta.

Saadetise Eesti-poolne korraldaja Eesti-Vene ettevõtjate koja peadirektor Koidu Haugas ja koja juhatuse esimees Oleg Karpikov korraldasid eile õhtul Rakveres humanitaarabi laadimist Peterburist saabunud veoautole.

Leningradi oblasti asekuberner Aleksei Vorontsov ütles, et lastekodude lapsed saavad praegu süüa vaid üks kord päevas umbes viie krooni suuruse summa eest.

Asekuberneri sõnul Venemaal seni veel katastroofi pole, ent oblast vajab juba praegu abi korras tüüpilisi hädaolukorra kaupu, piimapulbrit, kruupe ja makarone.

Vorontsov ei osanud öelda, milliseid soodustusi Leningradi oblast abi pakkunud Eesti ettevõtjatele pakkuda saab. «Soodustused sõltuvad läbirääkimistest iga konkreetse abipakkujaga,» lisas Vorontsov.

Eesti tolliameti tolliosakonna juhataja asetäitja Evi Lavrentsov ütles, et toiduabi Venemaale saatmise puhul toimub see sama moodi nagu eksport. «Riigilõivu peavad abi saatjad maksma nagu tavaliselt,» ütles ta. «Soodustusi firmadele ei tehta.»

Rakvere piimakombinaadi müügijuht Klaus Kalvik ütles, et saadab abi, sest loodab niimoodi luua venelastega sõbralikke suhteid. «Riik pole suhete arendamiseks seni midagi märkimisväärset teinud,» selgitas Kalvik.

Aktsiaseltsi Võru Juust direktor Einar Rannit ütles, et saadab humanitaarabi teele, sest oblasti asekuberner lubas tema ettevõttele soodustusi ja otsekontakte Vene kaupmeestega. «Praegu on meie laod juustu ääreni täis,» selgitas Rannit.

ASi Talleggi juhatuse esimees Ants Käsper ütles, et Tallegg on kaalunud Venemaale toiduabi saatmist, kuid päris ilma rahata oma toodangut sinna kinkida ei taha. «Kui riik on nõus meile osa abist kompenseerima, siis saadame abi,» ütles Käsper.

ASi Kalev infojuht Tiina Altmets ütles, et Kalevisse tuli üleeile õhtul Venemaalt kiri, kus palutakse toiduabi. Praegu pole Kalev veel otsustanud, kas saata Venemaale abi või mitte. «Kuna oleme praegu kahjumis, peab nii tähtsa asja otsustama nõukogu,» ütles Altmets. Kalevi nõukogu koosolek toimub novembri lõpus.

Abisaadetisega sõidab Venemaale kaasa Oleg Karpikov, kes alustab homme Pu?kinis läbirääkimisi Leningradi oblasti juhtkonnaga Eesti ettevõtjatele lubatavate soodustuste üle.

Leningradi oblasti ettevõtjad on juba praegu valmis Eestist massiliselt toiduaineid ostma kolmandiku võrra madalama hinnaga, kui eestlased pakuvad. Kuna hinnatõus pole rubla inflatsioonile järele jõudnud, on hinnad Venemaa poodides Eesti hindadest palju madalamad.

Koidu Haugas ütles, et abisaadetise kogus oleks võinud olla kaks korda suurem, kuid Eesti valitsus loobus rahapuudusele viidates oma panust lisamast. Toiduainetöötlejad ei saanud Vene kriisist põhjustatud raskuste tõttu suuremat kogust annetada.

Välisministeeriumi pressiesindaja Ehtel Halliste ütles, et tänavuses riigieelarves humanitaarabiks ettenähtud seitse miljonit krooni on praeguseks muude projektide rahastamiseks planeeritud, sest aasta alguses ei osatud Venemaa puhkevat näljahäda ennustada.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. November 2011, 19:18
    Otsi:

    Ava täpsem otsing