12. november 1998 kell 22:00

Paari nädala pärast Läätsa pankrotiotsus

Kohus teeb Läätsa pankrotiotsuse 24. novembril.

«Me oleme püsivalt maksejõuetud,» tunnistas ASi Läätsa juhataja Kalmer Poopuu. Sama kinnitasid eile kohtus ka Läätsa ajutine pankrotihaldur Toomas Kuusk ja võlausaldajate esindajad.

Arvestades kõikide poolte ühesugust arvamist Läätsa seisu kohta, kuulutab kohus ta ilmselt kahe nädala pärast ka ametlikult pankrotistunuks, ütles ühe Läätsa võlausaldaja, ASi Kuressaare Ehitus esindav jurist Kersti Põld.

ASi Läätsa ajutine pankrotihaldur Toomas Kuusk ütles, et olulisim Läätsa pankrotistumise põhjus on Vene kriis, kuid ettevõtte finantsnäitajad halvenesid juba eelmisel aastal.

Läätsa enamusomanik on AS Viru Rand, kelle bilanssi Läätsa pankrotistumisega tekib 45 mln kroonine auk.

Praegu Läätsa kalatehas seisab ja müüb vähesel määral vaid külmutatud kala. Kalmer Poopuu sõnul on mingi võimalus, et kui Läätsa saavutab tarnekokkulepped Venemaa ekspordipartneritega, siis hakkab tehas taas tööle.

Ka Toomas Kuusk kinnitas, et Läätsa hakkab tõenäoliselt jälle tööle, kuigi praegu ostjatega kokkuleppeid veel pole. «Läbirääkimised ostjatega käivad,» ütles Kuusk. Samas ütles ta, et vaatamata võimalusele, et ettevõte taas käivitub, kaotab osa inimesi kindlasti töö.

Läätsas töötab üle 500 inimese, kes on olnud sundpuhkusel alates 21. septembrist. Töötajatele on ettevõtte palgavõlg 230 000 krooni.

Hansapangale on Läätsa võlgu 33 mln krooni ja kogu ettevõtte vara on panditud selle laenu katteks. Läätsa võlg hankijaile on 20 mln ja maksuametile pool miljonit krooni.

Venemaa ja Ukraina partnerid on omakorda Läätsale võlgu 18 miljonit krooni.

Läätsa vastu esitasid pankrotihagi OÜ Fector Konsultatsioonid ja AS Kuressaare Ehitus, kelle nõuded moodustavad kokku umbes miljon krooni.

Hetkel kuum