Soome aktiivne kaubanduspoliitika

13. november 1998, 00:00

Äsjasel Moskva-visiidil arutas Soome peaminister Paavo Lipponen Venemaa peaministri Jevgeni Primakoviga Euroopa Liidu põhjamõõtme pakutavaid võimalusi energeetika ja veonduse alal.

Soome valitsus lubas toetada Kirde-Venemaa naftajuhtme rajamist Soome laheni, ent üksnes tingimusel, et selle üks haru läheb Kiri?i naftatöötlemistehasest Soome Porvoo sadamasse. «Projekt on tasuv vaid siis, kui naftajuhe ehitatakse Porvoosse, kus on kõik vajalikud infrastruktuurid juba olemas,» ütles Paavo Lipponen pärast kõnelusi Jevgeni Primakoviga.

Soomlased on lõpetanud 2700 km pikkuse ja 300 000barrelise päevavõimsusega Balti naftajuhtme projekti tasuvusuuringu, venelastel valmib see aasta lõpuks.

Jevgeni Primakov tänas Soome peaministrit ja teda saatnud Soome ärimehi, et Soome pole Venemaa kriisi ajal oma kapitali Venemaalt välja tõmmanud. Lipponen vastas, et Soome firmad peavad Venemaa raskusi ajutiseks ning tegutsevad seal tulevikuperspektiiviga.

Venemaa oli jaanuaris--augustis Soome tähtsaimate ekspordipartnerite seas Saksamaa (45 mld krooni), Suurbritannia (37,4 mld), Rootsi (36,4 mld) ja USA (28,6 mld) järel 28 miljardiga 5. kohal. Kuna viimasel ajal on Soome Vene-eksport jälle hästi kasvanud, siis loodetakse aasta lõpuks saavutada eduka 1997. aasta tase -- 40,3 mld krooni.

Soome ja Venemaa piiril on sel aastal osaliselt ELi rahaga loomisel elektrooniline tollisüsteem Tedim, kuhu hiljem lülituvad teised ELi liikmesriigid ning Baltimaad, Valgevene ja Ukraina. Osa Soome firmasid kardab, et selle süsteemi enne teisi käivitamine kahandab Soome konkurentsivõimet, teised (Raisio, Stockmann, Valio) toetavad seda aga kindlalt.

Tänavu kaheksa kuuga on enim ehk 118% kasvanud Soome eksport Hiinasse, küündides 11,7 mld kroonini. Soome-Hiina kaubanduskoja juhataja, ärimees George Ehrnroothi sõnul pakub Hiina hetkel Aasias suurimat huvi, sest üldise kriisi keskel on ta säilitanud teatud stabiilsuse. Soome Hiina-ekspordist moodustavad 42% telekommunikatsioonitooted, mis põhiliselt on Nokia omad, 34% masinatööstustooted, 9% nii metsa- kui keemiatööstustooted. Soome koguekspordist läheb Hiinasse 14% ja seal tegutseb sadakond suuremat firmat, kellest Kone avas hiljuti uue tehase. Oktoobri lõpus oli peaminister Paavo Lipponen Hiinas viiepäevasel visiidil.

Jaapani kriisi tõttu on 8 kuuga Soome eksport sinna kahanenud 14%, mille järel selle väärtus oli 6 mld krooni. Kuid Jaapani kasvavat huvi Soome vastu näitab see, et Jaapani väliskaubandusliit Jetro avas sel kuul Soomes uue esinduse. Jetro peadirektor Nobura Hatakeyama rõhutas, et Jetro ülesanne on soodustada Soome väikeste ja keskmiste kõrgtehnoloogiafirmade ja nende kaupade pääsu Jaapani turule. Jetro tulekut on soomlased oodanud kümmekond aastat, sellele on rajanud teed peaminister Lipponeni ja president Martti Ahtisaari riigivisiidid Jaapanisse.

Eesti oli 8 kuuga Soome tähtsuselt kümnes ekspordipartner. Soome eksport Eestisse kasvas 1997. a sama ajavahemikuga võrreldes 20% ja selle väärtus oli 13 mld krooni.

Eile tegi Eestisse visiidi Soome president Martti Ahtisaari.KL-TS-ÄP

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
28. November 2011, 19:18

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing