TPSA jõuab börsile

DI 17. november 1998, 00:00

Erastamise käigus müüb riik 15% aktsiatest hinnaga 15,20 zlotti aktsia. Tehingust laekub riigile 3,2 miljardit zlotti ehk 12,5 miljardit Eesti krooni.

Sellega loobub riik oma esialgsetest plaanidest müüa 25% aktsiatest hinnaga 18,50 zlotti tükk, millest riigile oleks laekunud peaaegu kaks korda rohkem.

«Madalama hinnaga tahtis valitsus kindlustada riigi seni suurima erastamistehingu õnnestumise börsil valitsevast olukorrast hoolimata,» kommenteeris Bankgesellschafti analüütik Patrick Schroth Berliinis.

Kaks kolmandikku emissioonist on suunatud välismaale. Üks kolmandik on reserveeritud kohalikele investoritele, millest omakorda kaks kolmandikku läheb institutsionaalsetele investoritele ja ülejäänu erainvestoritele.

Neljapäeval noteeritakse TPSA Varssavi ja Londoni börsil. Mõne aasta pärast on plaanis jõuda ka New Yorgi börsile.

Bankgesellschaft soovitab aktsiat keskmise pikkusega perspektiivis.

«Telekomide aktsia on hea portfelliaktsia ajal, mil konjunktuur näitab languse märke,» ütles Schroth. Pikemas perspektiivis on Schroth TPSA aktsia suhtes kahtlev.

«TPSA on Kesk- ja Ida-Euroopa üks kõige halvemal järjel olevaid sidekontserne, kvaliteet ja efektiivsus on madal. TPSA on praegu sama kaugel, kui Ungari Matav ja T?ehhi SPT Telecom 1990. aastate alguses.

Poolas on ainult 8 miljonit telefoniabonenti, mis teeb iga 100 elaniku kohta 20 telefoniliini. See on vähem kui pool Euroopa keskmisest.

TPSA vajab investeeringuteks välispartnerit. Üksi järgmisel kahel aastal on vajalike investeeringute mahuks hinnatud 15 miljardit zlotti ehk 60 miljardit Eesti krooni. 1999. a esimesel poolel tahab valitsus välja valida strateegilise investori, kellel oleks võimalus osta 30--35 protsenti TPSA aktsiatest.

Poola rahandusministeerium otsib usaldusväärset välisfirmat, kuid mitmed potentsiaalsed kandidaadid on juba hõivatud mujal. Deutsche Telekom tegutseb aktiivselt Ungaris, Teledanmark ja Hollandi KPN T?ehhis, samal ajal kui Rootsi Telia on investeerinud TPSA konkurenti Netiasse.

«Ilmselt on investor üks Ameerika firma,» ütles Patrick Schroth.

TPSA erastamise kolmas etapp, mille käigus plaanitakse müüa kõik ülejäänud riigi omanduses olevad aktsiad, toimub kõige varem 2000. aastal.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing