Vene pangad moratooriumi järel

17. november 1998, 00:00

Tuleva aasta võlakohustused on kokku 17 mld dollarit.

Vene valitsus kirjutab lähipäevil alla otsusele luua spetsiaalne agentuur riigi pangandussüsteemi ümberkorraldamiseks. Pangandussüsteemi restruktureerimine on üks tähtsamaid Vene majanduse neljanda kvartali ülesandeid, teatas rahandusminister Mihhail Zadornov.

Kuna pühapäeval lõppes augusti keskel Vene pankade ja firmade välisvõlgadele kehtestatud moratoorium, siis pidid Vene pangad alates eilsest hakkama võlgu tagasi maksma. Analüütikute hinnangul on osa Vene panku, sealhulgas riiklik Sberbank ja Vne?ekonombank, võlgade teenindamiseks valmis, osa panku suudab jõuda kreeditoridega uuele kokkuleppele, osa aga ähvardab välisvarade arestimine ja kohtuasjad. Allikate teatel on konsolideeritud võlg, mille üle Vene ja välispangad läbirääkimisi hakkavad pidama, ligi 2 mld dollarit.

Lõppesid ka Vene ja lääne pankade vahel sõlmitud forvardlepingute tähtajad. Nendest lepingutest tulenev konsolideeritud võlg on umbes 6 mld dollarit, kuid lääne ekspertide hinnangul suudavad Vene pangad pärast moratooriumi lõppu tagasi maksta vaid 1--2 mld dollarit. Keskpanga presidendi Viktor Gera?t?enko sõnul kujunebki pankade peamiseks probleemiks just forvardlepingute täitmine.

Et Most Bank, Menatep ja SBS-Agro on Vene finantssüsteemi püsimise seisukohalt olulised, siis kavatseb keskpank neid toetada, ütles Gera?t?enko.

Eksperdid ennustavad, et seoses võlgade tagasimaksmisega suureneb nõudlus dollarite järele ja järelikult ka surve rublale, mis pärast üürikest tugevnemist hakkas möödunud nädala teisel poolel taas nõrgenema. Rubla kurss langeski eile Moskva pankadevahelisel valuutabörsil (MICEX) 2,4% ja oli dollari suhtes 16,80 rubla. Keskpank on viimase kuue nädalaga suurendanud valuutareservi 900 miljoni dollari võrra ning tahab kasutada seda raha rubla toetamiseks.

Valitsus saavutas möödunud nädalal välisinvestoritega kompromissi sisevõla osalise restruktureerimise osas. Kompromiss puudutab rahandusministeeriumi lühiajalisi võlakirju (GKO) ja föderaalseid laenukohustusi (OFZ) kokku 40 mld dollari väärtuses.

Välisinvestorid saavad 10 protsenti võlakirjade väärtusest kätte rublades, 20 protsenti nullkupongiga võlakirjades ning ülejäänud 70% makstakse välja nelja kuni viie aasta pärast.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing