EBRD jätkab laenude andmist Eestile

Kaja Koovit 18. november 1998, 00:00

Kuidas hindate Eesti majanduslikku olukorda ?

See on selge, et majandus liigub praegu allapoole, kuid praeguses olukorras toimub see ka teiste riikidega. Eesti majanduse valupunkt on väga suur kaubavahetusdefitsiit ja sellest tulenev jooksevkonto defitsiit. Sellele vaatamata oleme endiselt positiivsed edasise arengu suhtes.

Kas Hansapangale EBRD poolt laenatud 50 mln Saksa marka annab lootust, et ka teistel pankadel ja ettevõtetel on lootust samasugusele toetusele?

Me oleme allkirjastanud laenulepinguid ka teiste Eesti pankadega ja ma loodan, et see jätkub ka tulevikus. Väikestesse ja keskmise suurusega ettevõtetesse jätkame investeerimist fondide kaudu, sest otselaenuks on nad liiga väiksed. Ettevõtetesse laenamisel otsime võimalikult mitmekülgseid tegevusalasid, mida peegeldab investeering Normasse ja kavandatav 17 mln Saksa marga suurune investeering tekstiilitööstusettevõttesse Baltex 2000.

Kindlasti on EBRD edasine huvi suunatud infrastruktuuriettevõtetele.

Kui vaadata EBRD antud laenu suhet riigi kogutoodangusse, siis siin on Eesti esirinnas.

Kas EBRD saab anda pankadele ka likviidsusabi?

Meie laenude eesmärk, ka praeguse Hansapangale antud laenu eesmärk, on nende edasi suunamine erasektorisse. Ja me kontrollime, et seda tõesti sihtotstarbeliselt kasutatakse, mitte ei parandata sellega likviidsust või midagi muud.

Kas EBRD konverteerib Forekspangale antud 64 miljoni krooni suuruse allutatud laenu aktsiakapitaliks?

Põhimõtteliselt ma ei välista seda. Eesti Panga huvi on uuele Optiva Pangale leida tugev investor. Olukord, kus Eesti Pank on aktsionär kommertspangas, on kindlasti ajutine. See on ebanormaalne olukord, mille ainsaks põhjuseks oli see, et väljapääsu polnud.

EBRD Ida- Euroopa riikidesse tehtud investeeringutest on neljandik seotud Venemaaga. Kui suured on sealt saadud kaotused?

Muidugi oli augustis Venemaal toimunu meile ?okk. Lõplik kaotus selgub aasta lõpuks, praegu saame rääkida esialgsetest andmetest. See oli esimene kahjum EBRD seitsmeaastases ajaloos. EBRD autoriseerutud kapital on 25 miljardit dollarit. Venemaa kahjude puhul räägime ehk 150 miljonist. Loomulikult ei rõõmusta me selle üle, kuid kindlasti pole see EBRD kapitaliseerituse juures eluküsimus.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:56
Otsi:

Ava täpsem otsing