Leonid Apananski pageb rutiini eest

Silva Männik 20. november 1998, 00:00

Ei ole saladus, et kindlustuses on praegu rasked ajad. Erand ei ole ka Apananskile kuuluv AB Kindlustuse Grupp. Grupi tütarfirmade ASA Kindlustuse ja AB Elukindlustuse poolaasta kahjumid olid vastavalt 7,4 ja 3,7 miljonit krooni. Ning et majanduskeskkond võrreldes esimese poolaastaga pole sugugi paranenud, võib ka aastanumbreid kokku lüües gruppi oodata miljonitesse kroonidesse ulatuv kahjum.

Märke grupi probleemidest pole raske leida. ASA Kindlustuse kogutavad preemiad on kasvavate kahjudega võrreldes vähenema hakanud. Juba on ka kümned autofirmad kurtnud, et ASA Kindlustus on neile üha rohkem võlgu jääma hakanud. Kuuldavasti on viimasel ajal viivitatud ka grupi töötajatele palkade väljamaksmisega, ettevõtte juhtkond põhjendab viivitust vajadusega täpsustada enne väljamaksmist preemiate aruandlust. Kõige selle kõrval ehitab grupp endale uut, 120 miljonit krooni maksvat maja, mis praeguses majanduskeskkonnas võib hakata üle jõu käima.

Kas kindlustusgrupi aktsiate müügile tõukas Apananskit arusaam, et allamäge liikuvat äri ei ole võimalik enam ohjes hoida? Leonid Apananski ei ole sellise põhjendusega nõus.

1988. aastal kaubandusega alustanud Apananski sihiks oli seatud ärikunsti tipp -- pangandus. Ideed asus ta teostama 1990. aastal Revalia panga näol. Panganduse jaoks oli aeg liiga varajane, ka tegijad ise polnud veel piisavalt karastunud ja rikkad, vaatab asjaosaline ise mõne aastaga pankrotini jõudnud Revalia panga tegevusele tagasi.

Apananski keerutab näppude vahel küpsistele ja kommidele eelistatud rosinat ja rõhutab, et ükski aeg ei ole tema jaoks ümber saanud või saamas. Tegu on arenguga. Loomulik on, et inimese huvid muutuvad ja mulle ei meeldi rutiin, vaid seiklused, lisab Apananski.

Ta on ärimehe näide, kelle ettevõtlus on üles ehitatud keeruliste ja leidlike skeemidega, hindab Apananskit Nordika Kindlustuse juhatuse liige Jaanus Reisner.

Apananski enda seletuste kohaselt valis ta algkapitali saamiseks kaubanduse, mis elustus koos kahe sõbraga nurgataguses garaa?is kaupu pakendades. Edasi jätkas ta investeeringutega jalatsi-, naha-, ja külmkapitööstusesse ja nelja panka üle kogu endise NSV Liidu territooriumi.

Kopsaka rahapaki olevat Apananskile sisse toonud ka tema enda hinnangul siiani suurim kordaminek -- Iisraeli relvatehing. Mees ise paljude poolt hurjutatud tehingu pealt teenimist eitab. «Ma ei saanud sellest kroonigi,» lausub ta. Mälestuseks relvatehingust olevat vaid jahipüss, mis veel üheltki ulukilt elu pole võtnud. Veelgi hinnatumaks kapitaliks on aga tuntus, mida tehing talle andis.

Palju kavandatav AB Kindlustuse Grupi aktsiate müük välisinvestorile firma loojale raha sisse toob, asjaosaline ise ennustada ei soovi. «Läbirääkimiste küsimus,» on vastus sellekohasele küsimusele.

Kosilasi on silmapiiril kaks. Üheks potentsiaalseks partneriks on USA finantskorporatsioonile Bankers Trust Ltd ja Iisraeli finantsgrupile kuuluv investeerimisfirma TBI Holding Company NV, kes on huvitatud kolmandiku aktsiate ostmisest. 51 protsendist aktsiatest on Apananski nõus loobuma ühe Londoni börsifirma kasuks. Tegu on Londoni börsil noteeritud maaklerfirma OFEX nimekirjas registreeritud investeerimisfirma Siege PLCga.

Apananski arvates ei ole vajalik partneri kaasamine aktsiakapitali laiendamise teel. Tehingu eesmärk on tõsta uue investori nimega aktsiate väärtust, ka nende oma, mis jäävad müüjale alles. See tähendaks aga seda, et aktsiamüügist saaks raha müüja ehk Apananski, mitte ettevõte ise.

Apananski tahab hajutada aktsiamüügiga kaasnenud muljet, et ta on oma meeskonnas pettunud. «Ettevõte on kindlasti paremas seisus, kui ümbritsev majanduskeskkond,» väidab ta, «seda tõestab fakt, et meile ollakse rohkem võlgu, kui meie ise teistele oleme.» Praegune suuromanik on kindel, et uue strateegia ja kulude kokkuhoiuga on võimalik kindlustusseltsid taas kasumisse viia.

Apananski otsib teisigi võimalusi, kuidas tagada kindlustusfirma parem tulevik. Konkureerivate firmade omanikele -- eeskätt Andres Bergmannile ja Peter Sedinile Polarisest ja Nordika Kindlustusest, on pakutud võimalust luua ühine seltse juhtiv valdusfirma. Täna lööb Apananski aga käega ja avaldab veendumust, et sellest ei tule midagi välja. Siinsed omanikud eelistavad igaüks omaette nurgas surra, et siis ellujääjad saaksid nende riismeid korjata.

1995. aastal ütles Apananski, et kahe aasta pärast ta enam uusi projekte ei alusta. Täna on see meeltesegadus üle läinud. Investeeringuid ootavad tema neli peamist ärivaldkonda: investeerimisfirmad, kinnisvara, kindlustus ja maavarad. Mustast kivist laualt uut rosinat võttes ütleb ta viimase kohta, et tegu on kivimite kaevandmisega Põhjamaades. Apananski sõnul on tema puhul välistatud vaid kaks tegevust -- hasartmängud, ka börsil ja poliitika.

AB Kindlustuse Gruppi kuuluvad firmad ning osalus nendes:

 • ASA Kindlustus (kahjukindlustusselts) 50,5%
 • AB Elukindlustus (elukindlustusselts) 67,7%
 • QEX Kahjukäsitlus (kahjukäsitlusbüroo) 52%
 • Kindlustusvara (kinnisvara haldamine ja arendamine) 80%
 • AS Intech (kindlustusvara arendus ja müük) 100%

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. November 2011, 08:57
  Otsi:

  Ava täpsem otsing