19. november 1998 kell 22:00

Rakvere LK: Leedu lihanormid absurdsed ja otsitud

«Ma olen täiesti kindel, et Leedus ei ela ühtegi siga, kelles oleks vähem pliid, kui Leedu norm lubab,» ütles Rakvere lihakombinaadi ekspordijuht Erkki Valmra.

Leedus kehtiv pliisisalduse nortmatiiv on Valmra teatel viis korda karmim sellest, mis kehtib Euroopa riikides. Eestist sisse toodud sigade analüüsimisel tuvastas Leedu, et sealihas on 2,5 korda lubatust enam pliid.

Valmra sõnul näitab fakt, et Leedu on absurdselt madala normi kehtestanud alles tänavu, selle otsitust.

Kuigi Eesti sai pärast mitmekuulist kemplemist Leedult loa vedada sisse sigade lihakeresid, kaasneb sellega piirang, et iga partii kuulub analüüsimisele.

Kuna analüüs võtab aega keskmiselt neli päeva, muutub liha eksport Valmra sõnul sisuliselt mõttetuks, müüa pole riknenud liha enam võimalik. «Kahjuks on tekkinud rumal vastasseis, millest keegi kasu ei saa,» tõdes Valmra.

Leedu aktiivsus Rakvere toodete analüüsimisel oli Valmra hinnangul otsene tagajärg Eesti otsusele Leedu lihatooteid mitte riiki lubada.

Kaks kuud väldanud Eesti-Leedu nn lihasõda võttis uue pöörde, kui Leedu praakis välja pliisisaldusega Eesti sealiha. Rakvere lihakombinaat saatis kümne päeva eest Leedu Biovela lihatöötlemistehasesse 33 tonni seakehasid, mille pliisisaldus ületas Leedu võimude kinnitusel sealseid norme 2,5 korda.

Leedu normi järgi ei või keemiliste saasteainete maht loomarasvas ja taimeõlis olla suurem kui 0,1 mg/kg, ELi vastav norm on 0,5 mg/kg.

Eesti ja Leedu vahel puhkes lihasõda tänavu septembris, kui Leedu ei andnud Rakvere lihakombinaadi toodetele nende päritolumaale viidates pikka aega impordiluba. Leedu väitis, et Rakvere lihatooted on valmistatud selliste riikide lihast, mida Leedu pole lubanud riiki sisse tuua.

Oktoobri alguses sai kombinaat loa 200 tonni lihatoodete sisseveoks kätte, kuid vaid loetud tundideks. Eesti välisministeerium esitas seepeale Leedule noodi vabakaubanduslepingu rikkumise kohta.

Novembris andis Leedu Rakvere LK-le loa importida riiki vaid sea lihakeresid. Vastuseks Leedu veterinaarameti otsusele piirata Eesti liha ja lihatoodete sissevedu asus ka Eesti veterinaaramet rangemalt norme jälgima ja keelustas paari nädala eest Leedu sealiha ja sealihatoodete sisseveo, kuna need ei vasta veterinaarnormidele.

Autor: BNS

Hetkel kuum