Viru Rand pankrotistub

Kristina Traks 23. november 1998, 00:00

Viru Ranna juhatuse esimehe Andres Eesmaa sõnul on ettevõtte pankrot vältimatu.

Ida-Viru maakohtu esimehe Viljo Junolaineni sõnul seisab pankrotimenetluse algatamine vaid pisiasjade täpsustamise taga.

ASi Viru Rand infojuht Lilian Niitsoo ütles reede õhtul, et teade pankrotimenetluse algamisest pole Viru Randa jõudnud, kuid ilmselt tuleb see esmaspäeval.

Andres Eesmaa sõnul jätkab ettevõte edaspidi tööd, kui nii otsustavad võlausaldajad. «Sel ettevõttel pole seisvana väärtust,» ütles ta. «Kinnisvarana teda müüda ei saa.»

Praegu suudab Viru Rand müüa kuus vaid kümmekonna miljoni krooni eest toodangut, mis moodustab parimate kuude mahust kuni 15%. Venemaale pole ettevõte viimasel ajal uut kaupa saatnud, vaid müüb sealsetes ladudes seisvat toodangut. Venelaste vähenenud ostujõu tõttu tuleb seda müüa kahjumiga.

Viru Rannal on võlgu 162 miljonit krooni. Hankijatele on ettevõte võlgu 45 miljonit krooni, Hansapangale 65 miljonit krooni. Samas on Venemaalt kauba eest saamata 80 miljonit krooni.

Hansapanga avalike suhete direktor Kristi Liiva ütles, et pank teeb laenuraha tagasisaamiseks tööd. Rohkem ta teemat kommenteerima ei nõustunud.

Viru Ranna pankrotist päästmiseks oleks Eesmaa sõnul vaja 60 miljonit krooni, kuid omanikud seda raha investeerida ei kavatse. Üle poole Viru Ranna aktsiatest kuulub väikeaktsionäridele, 24 protsenti Hüvitusfondile ja 10 protsenti Forekspangale.

Reedel töötas Viru Ranna Voka kalatehas kolmes vahetuses. Voka kalatehase juhataja Aime Vahtra ütles, et Viru Ranna juhid on töölistele selgitanud, mis ettevõttes toimub. «Pole öeldud, et hakake uut töökohta otsima, aga inimesed teevad seda nagunii,» ütles Vahtra. Uue töökoha on leidnud kuus Voka töötajat.

Töötajatele on ära makstud septembri palk ja novembri lõpuks ka oktoobri palk. Töölise kuupalk Viru Rannas on umbes 3000 krooni.

Eesmaa sõnul tegid Viru Ranna endised juhid tehinguid, mille loogilisus on arusaamatu. Viru Ranna eelmisse nõukokku kuulusid Maapanga endine nõukogu esimees Malle Eenmaa ja Maapanga endine juhatuse esimees Ain Kelus.

1997. aasta kevadel paigutas Viru Rand Pindi Investile suunatud aktsiaemissioonist laekunud 31 miljonit krooni deposiidina Maapanka. Hiljem leppisid tolleaegne Viru Ranna juhatuse esimees Endel Pilder ja Maapank kokku, et 22,8 miljonit krooni deposiidist loovutatakse off-shore-firmale Stanley.

«Ma ei tea, kas Stanley taga on Viru Ranna endised juhid, võin seda ainult oletada,» ütles Eesmaa. «Dokumentidele kirjutas alla Endel Pilder.»

Endel Pilderit ei õnnestunud Äripäeval nädalavahetusel kätte saada.

Viru Rand ei kavatse Maapangaga seotud tehingute uurimiseks algatada täiendavat juurdlust, vaid seda juhtumit uuritakse Maapanga pankrotiprotsessi raames.

Eesmaa sõnutsi tegid eksjuhid ka valesid investeerimisotsuseid. Kevadel valmis Viru Ranna Mõntu külmhoone Saaremaal, mille ehitamiseks kulus 30 miljonit krooni. Eesmaa sõnul oli see mõttetu investeering, sest Mõntu sadam on pool aastast jääs ja jää sulab siis, kui kalapüügi hooaeg on läbi.

Eesmaa pidas mõttetuks ka Kõrkvere kalatehase ostmist Saaremaal, mis maksis paar miljonit krooni.

«Endine juhtkond tegi eufoorilisi otsuseid, nad olid harjunud, et kogu aeg läheb hästi,» ütles Eesmaa. «Kevadel, kui tekkisid esimesed raskused Vene turul, püüti hinnalangust korvata käibekasvuga. Raha saadi kreeditoride arvel, maksetähtajad venisid pikemaks.»

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing