23. november 1998 kell 22:00

DDB astub rootslastele kannale

Fokus Bank on kaalukeeleks, mis võib Den Danske Banki mööda viia nii Rootsi Handelsbankenist kui Soome-Rootsi MeritaNordbankenist.

Bilansimahult on DDB 1224 miljardi Eesti krooniga peaaegu niisama suur kui SEB, mille bilanss on 1270,8 miljardit krooni. Kui siia juurde arvata ka sajaprotsendiliselt DDB-le kuuluv, kuid konsolideerimata kindlustusselts Danica, tõuseb bilansimaht 1533 miljardile kroonile. Sellega jõuab DDB Handelsbankeni järel teiseks.

Norra Fokus Banki ostuga suureneb bilanss veel 65,1 miljardi krooni võrra 1596,5 miljardile kroonile, mis viib DBB Handelsbankenist mööda. Üheksa kuu aruande järgi on Handelsbankeni bilansimaht 1559,8 miljardit krooni.

Kui aga aluseks võtta omakapitali suurus, siis on suurimaks pangaks MeritaNordbanken, teisel kohal DDB ja kolmandal Handelsbanken. Omakapitali tootluselt (11--12%) jääb DBB oma Rootsi rivaalidele (16--17%) alla.

See, et nii väiksel riigil nagu Taani on nii suur ja agressiivne pank, tuli rootslastele üllatusena. Ühelgi teisel Põhjala pangal pole seni õnnestunud naaberriigi panka tervikuna üle võtta. DDB-l on varsti kaks sellist tehingut -- Östgöta Enskilda Banken Rootsis ja Fokus Bank Norras. Peale selle on DDB ostnud maaklerfirma Myrberg Rootsis, AG Bankirfirma Soomes ja Saga Securitiese Norras.

Fokuse Banki eest pakkus DBB Handelsbankenist 10% rohkem, Östgöta Enskilda Bankeni ostmisel maksti aktsia turukursist 90% kõrgemat hinda. Handelsbankeni juhi Arne Mårtenssoni hinnangul annab selline strateegia lühiajalise võidu, tekitades pikemas perspektiivis probleeme.

DDB kuulub Taani suurimasse võimusfääri -- A.P. Möller-sfääri. A.P. Mölleri osaluse suuruseks hinnatakse 10---25%.

Autor: DI

Hetkel kuum