23. november 1998 kell 22:00

Euroopa Liit kinnitab Stora-Enso ühinemise

Euroopa Liidu konkurentsivolinik Karel van Miert teatas läinud nädalal, et soovitab komisjonil ühinemise heaks kiita.

Nii Stora kui Enso kinnitavad, et EL ei nõua ühinevalt firmalt tootmisvõimsuste piiramist ega osa struktuuriüksuste müümist. Varem spekuleeriti, et EL sunnib Stora-Ensot müüma 30--45% jookide pakendamiseks kasutatava kartongi tootmisest, et vältida kontserni domineerimist Euroopa turul, kus ühineva firma osa tõuseb 70--75 protsendile.

«See oleks metsatööstuse jaoks põhimõttelise tähtsusega otsus, sest teeks võimalikuks sektori edasise konsolideerumise. Euroopa metsatööstus vajab strukturaalseid muudatusi, et maailmaturul konkurentsivõimeliseks jääda,» ütles Stora tegevdirektori asetäitja Sten Holmberg.

Firmade ühinemisest loodetav sünergiaefekt on 3,4 mld Eesti krooni, mis peaks realiseeruma 2002. aastaks.

Ühineva kontserni peakontor tuleb Helsingisse. Stora-Enso kaheksast iseseisvast allüksusest jäävad Rootsi vaid tselluloosi- ja hulgikaubanduse haru juhtstruktuurid. Ajakirja-, ajalehe- ja kvaliteetpaberi tootmist juhitakse Düsseldorfist Saksamaal, saeveskeid Austriast Brandist, Aasia tegevust Singapurist ning pakkekartongi tootmist Helsingist.

Peale Stora kolivad ka teised Rootsi metsandusfirmad oma juhtimisstruktuurid Rootsist üle teistesse riikidesse.

Mullu viis SCA hügieenitarvete divisjoni peakontori Göteborgist Münchenisse. Kontserni pakkematerjalide ning varustuse haru peakontorid asuvad Brüsselis.

Sama strateegiat järgib ka Assidomän. Neljast põhitegevusharust -- lainepapp, tooraine lainepapi tootmiseks, kartong ja paberkotid, on kavas Rootsi jätta ainult kartongi tootmise divisjoni juhtimine.

«Peakontori üleviimise põhjus on see, et suurem osa nende harude tegevusest toimub välismaal. Samuti on seal peamised turud,» ütles kontserni juht Lennart Ahlgren.

Autor: DI

Hetkel kuum