Silva Männik • 23. november 1998 kell 22:00

Univa hüvitis loodetust väiksem

Hüvitise maksmisega seotud allikate sõnul sai Univa algselt hinnatud 20 miljoni asemel alla 5 miljoni krooni.

Inges Kindlustuse juhatuse esimees Voldemar Vaino keeldus avalikustamast, kui suur veebruaris põlenud poroloonitehase kindlustushüvitis oli, kuid ütles, et nende maksmisega tuldi Univale isegi vastu. «Andsime oma parima, et klienti mitte hätta jätta,» lausus Vaino. «Maksime rohkemgi, kui ekspertiisi järgi vaja oleks olnud.»

Osapooled ootamatult väikeseks jäänud hüvitiste põhjust ei avalikusta. Varem on Vaino ühe hüvitise vähendamise põhjusena nimetanud asjaolu, et Univa oli soetanud seadmeid ja teinud juurdeehitusi, mis ei olnud kindlustatava vara hulka arvestatud. Väidetavalt ei täidetud vanas tehases nõuetekohaselt ka tuleohutuseeskirju.

Porolooni töötlemisega tegeleva firma OÜ Resateks direktor Valdek Haugas ütles, et loodetud kindlustushüvitis oli Univale olulise tähtsusega. Haugas tõi võrdluseks Resateksi partneri Vita Baltic Int. poolt Leedus käivitatava kaks korda võimsama tehase, millesse investeeringud ulatuvad 100 miljoni kroonini.

Haugase sõnul on ebatõenäoline, et Univa valmiv tehas käivitatakse oluliselt väiksemate investeeringutega. «Juhul kui ootamatult väikeseks jäänud kindlustushüvitis jääb lõplikuks, ei suuda Univa ilma partneri või investori kaasamiseta jätkata,» lausus ta.

Univa juhtkond põlengu kindlustushüvitiste kohta seletusi ei andnud. Samas nõustus ettevõtte juhatuse esimees Ain Kullo, et kindlustussummade loodetud suuruses kättesaamine on firma jaoks eluliselt vajalik.

Kullo sõnutsi on Univa investeerinud detsembris käivituva tehase taaskäivitamisse juba ligi 15 miljonit krooni, milleks on võetud välislaene. Kullo sõnul käivad ka läbirääkimised mitme potentsiaalse välisinvestoriga.

Pärast põlengut on Eesti turul monopoolses seisus olnud Univa kõrvale tulnud mitu konkurenti, kelle arvel on Univa oma turuosa kaotanud. Univa uue poroloonitehase võimsuseks planeeritakse 3500 tonni porolooni aastas.

Hetkel kuum