Kristina Traks • 24. november 1998 kell 22:00

Hansapank

sai Kalevi omanikuks

Viimase kuu jooksul on see juba mitmes juhtum, kui pank on sunnitud sekkuma ettevõtlusse. Kuigi pangad eitavad kategooriliselt igasugust ettevõtete ülevõtmise trendi, leiavad ettevõtjad, et ülevõtmine käib pankade poolt täie hooga.

«Varsti on Eestis kaks toiduainetööstust -- Hansapank ja Ühispank,» märkis irooniliselt ASi Viru Rand juhatuse esimees Andres Eesmaa.

Talinvesti nõukogu esimees Jaak Roosipuu ütles, et Kalevi aktsiad olid panditud vanade, veel Hoiupanga-

aegsete laenude katteks. Laenusumma oli alla 40 miljoni krooni.

Roosipuu kinnitusel pole Talinvest raskustes ja pärast osaluse müüki Rakvere lihakombinaadis pole Talinvesti laenukoormus suur. Kui suur Talinvesti laenukoormus on, seda ei nõustunud Roosipuu avalikustama.

Kolm kuud tagasi ütles Roosipuu, et osalusest Kalevis ei loobu Talinvest enne paari-kolme aastat.

Hansapanga intressitoodete juht Allan Marnot ütles, et sisuliselt pole Talinvest siiski osalusest Kalevis loobunud, sest tal on kohustus need aktsiad pangalt välja osta. Ta ei nõustunud ütlema, millal on aktsiate väljaostmise tähtaeg. Ka Jaak Roosipuu ütles, et vaevalt Hansapank hakkab nüüd Kalevi juhtimisse sekkuma.

Hansapangale kuulub praegu 23,6% Kalevi aktsiatest. Kolmandik aktsiaid kuulub ASile Epeks.

Kevadel müüs Talinvest osaluse ETFC Grupis ja teenis sellest umbes 50 miljonit krooni. Suvel müüs Talinvest koos Epeksiga suurosaluse Rakvere lihakombinaadis, saades kahe peale kokku 300 miljonit krooni sularahas.

Viimase kuu jooksul on pangad olnud sunnitud sekkuma näiteks arvutitootja Pennu Computer Tecnology, Tallinna farmaatsiatehase, telejaama TV1 ja kütusefirma Favora juhtimisse.

Hansapank vahetas välja Pennu juhi Alo Koobi, sest Koop ei suutnud täita panga nõudmisi. Novembri alguses arestis Hansapank farmaatsiatehase 25 miljoni kroonise võla katteks viiendiku tehase toodangust.

Ühispank otsib oma laenuklientidele TV1-le ja Favorale ostjat.

Samas väidavad mõlemad pangad, et tegemist pole ettevõtete ülevõtmisega, vaid klientidele finantsnõu andmisega. Kumbki pank hindab oma laenukahjumiteks 3 protsenti laenuportfellist.

«Ma ei usu, et pangad muutuksid oma pankrotistuvate klientide tõttu tööstusteks,» ütles Ühispanga laenudirektor Andrus Kimber. «Meie eesmärk pole ju tagatiseks olevates hoonetes toota, vaid need võimalikult kiiresti ja hästi maha müüa.»

Toiduainetööstusest hindab Kimber kõige riskantse-

maks kalatööstusettevõtetele antud laene. Küllaltki riskantsed on tema sõnul ka laenud piimatööstustele.

Hetkel kuum