Ida-Euroopa majanduskasv aeglustub

FT 25. november 1998, 00:00

Osas riikides (Venemaa, Valgevene, Turkmeenia, Usbekistan) on toimunud tagasiminek. Kõige edukamalt on pärast investorite usalduse kadumist arenevate turgude vastu «stressitaluvuse testi» sooritanud Ungari ja Poola.

Vene kriis on radikaalselt muutnud endise Nõukogude Liidu riikide majanduskasvu väljavaateid. Kui veel aasta tagasi ennustas EBRD piirkonna keskmiseks kasvuks 1998. aastal 3,1 protsenti, siis praegu ennustab pank 3,6protsendilist majanduslangust.

Venemaa sisemajanduse kogutoodang kahaneb tuleval aastal veel 7 protsenti lisaks tänavusele 5 protsendile, tõmmates alla ka naaberriikide kasvunäitajad. Inflatsiooniks ennustab pank Venemaale 220 protsenti. Sellega on EBRD hinnangud palju negatiivsemad kui teiste analüütikute omad.

Balti riikides ja Kesk-Euroopas aeglustub kasv kolmandat aastat järjest, ehkki Venemaa mõju jääb panga hinnangul väiksemaks kui nõrga makro-
majandusliku baasiga SRÜ riikidele.

Keskmiseks kasvuks ennustab pank tänavu 3 protsenti, 1997. aasta 3,6 ja 1995. aasta 5,5 protsendiga võrreldes. Tuleval aastal peaks kasv taas kiirenema 3,6 protsendile. Samal ajal jääb inflatsioon madalamale 10 protsendist.

Viies riigis -- Poolas, Sloveenias, Slovakkias, T?ehhis ja Ungaris -- hakkab toodangu maht jõudma 1989. aasta tasemele. Seevastu paljudes endistes Nõukogude Liidu riikides moodustab tootmismaht varasemast tasemest vaevalt poole -- Armeenias, Aserbaid?aanis ja Gruusias 30--40%.

Pangale teeb enim muret riigieelarve ja kaubandus-
defitsiit, mis on probleemiks peaaegu kõigis vaatluse alla võetud 25 riigis.

Üheksas riigis on jooksevkonto defitsiit enam kui 7% SKTst ja eelarvedefitsiit suurem kui 3,5 protsenti.

EBRD prognoosi järgi väheneb otseste välis-
investeeringute maht regiooni riikidesse 1997. aasta 17,1 miljardilt dollarilt tänavu 15,36 miljardile dollarile. See on aga siiski kõrgem kui 1996. aasta 12,44 miljardit dollarit.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 08:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing