Kinnisvarafirmad kukuvad kokku

Peep Sooman 25. november 1998, 00:00

Eelmise aasta novembri kuulutustelehes Kuldne Börs pakkus kinnisvara maaklerteenust pea sada firmat, kevadeks oli nende arv kahanenud kümnendiku võrra, eelmise nädala lehes oli kuulutusi vaid veidi rohkem kui seitsmekümnelt kinnisvarafirmalt.

Firmade raske seisu põhjusi pole vaja kaugelt otsida. Pankadel laenamiseks raha peaaegu pole ning kui raha leitaksegi, on laenuintressid kõrged. Kinnisvarafirmade esindajate sõnul on pea olematute laenuvõimaluste tõttu tehingute arv kahanenud mitmeid kordi.

Olukord sarnaneb üheksakümnendate esimesel poolel Soomes ning T?ehhis toimunuga, kui neis riikides leidis aset Eesti tänase seisuga võrreldav majandussurutis. Sealsed kinnisvaraspetsialistid kinnitasid juba suvel, et pärast börsikriisi hakkavad kinnisvarafirmad ridamisi pankrotti minema.

Üks anonüümseks jääda soovinud Eesti kinnisvarafirma juht nendib, et mõnel kuul puuduvad sissetulekud täielikult. Ehkki kinnisvaravahendusfirmadel on tänu töötajate tulemuspalgale püsikulud väikesed, tekib siiski olukord, kus kulud ületavad minimaalse käibe juures tulusid.

Kokku kulub kuus kuue-seitsme maakleriga vahendusfirmas tahes-tahtmata mitukümmend tuhat krooni. Ühe kuu käive peaks olema seega vähemalt poolsada tuhat krooni, mis tähendaks, et iga maakler teeks kuus vähemalt ühe tehingu. Praktika näitab, et ei tee.

Kuni kevadeni Hussari kinnisvarabüroos maaklerina töötanud Argo Piirsalu rajas koos sõbraga Rio-nimelise kinnisvarafirma. Renditud ruumides tehti remont ära, kuid kaugemale ei jõutudki, sest käive peaaegu puudus ning uksed tuli kinni panna.

Täna töötab Piirsalu taas Hussaris ning püüab enda sõnul vähemalt ühe tehingu kuus ära teha. «Aeg on halb,» tõdeb ta.

Probleeme pole ainult väikestel ning uutel kinnisvara-
firmadel, ka vanad tegijad on raskustes. Kinnisvara-
ärimeeste vaimsesse ladvikusse kuuluv Hillar Viks kavatseb endanimelise firma rendile anda ning vastutusekoorma uue tegevdirektori õlule lükata.

Kinnisvaraäri ei too enam sisse, uus juht saab hirmsa vastutuse, kulusid tuleb palju kokku tõmmata, seletab Viks.

Ühispangale kuulunud Rime Kinnisvara otsib suurtelt kinnisvarafirmadelt toetust, kuid gigantide (Ober Haus, Pindi, Uus Maa, Mendelson, Arco Vara) arvates pole mõtet väiksemaid tegijaid enda külge liita. Rime tegevjuht Aivar Aigro kinnitab, et ühinemisläbirääkimisi on peetud, tema sõnul on firma viimaste kuude lõikes kahjumis.

Sarnaseid näiteid võib tuua ka suurte firmade kohta. Kehva seisu ning viimaste kuude kahjumit tunnistavad viiest suurfirmast kaks -- Pindi Kinnisvara septembri kahjum oli 50 000 krooni, Uus Maa jäi oktoobris miinusesse rohkem kui 100 000 krooniga.

Mendelson & Co peab raskel ajal leidma iga kuu 100 000 krooni vaba raha, et tasuda pangale luhtunud äriprojekti tarvis võetud laenu. Vaid kinnisvarafirmad Arco Vara ja Ober Haus kinnitavad, et vahendusosakond töötab kasumiga.

Raskeim aeg on ees keskmise suurusega ni?ibüroodel, mida on Eestis kõige rohkem. Töötajad tahavad iga kuu palka saada, võlad pitsitavad ning ka hiilgeaegadel ei tehtud suuri tehinguid, millest sai kõrvale panna suuri kasumeid. Tekib sundseis, keegi vähetuntud kaubamärki osta ei soovi ning lõpuks tulebki tegevus lõpetada.

Esimese tugevama tagasilöögi on juba saanud väikelinnade vahendusfirmad. Venemaa kriisist tingitud koondamised on maapiirkondade ning väikelinnade ostujõudu märgatavalt kahandanud ning sealsetel kinnisvaraettevõtjatel ei jää muud üle, kui tegevus lõpetada.

Kinnisvarafirma Ober Haus tegevdirektor Hindrek Leppsalu prognoosib, et kevadeks on tegutsevaid vahendusfirmasid alles jäänud umbes viiskümmend. «Kolmandik kaob,» sõnab Leppsalu.

Suurvahendajad käivad raskel ajal koos lõunal ning püüavad leida ühist lahendust. Ka väiksemate firmade juhid on leidnud, et ühtsuses peitub jõud. Loomisel on ühine andmebaas, et rahuldada väheste allesjäänud klientide soove.

Ühised pakkumised on Interneti koduleheküljel Rein Rahuoja Kinnisvaraagentuuril ning kinnisvarabürool Englar, peagi liituvad baasiga firmad Hussar ning Staaring.

Asjaosaliste sõnul loodetakse ühiste baasidega suurendada kokkukuivanud käivet nii palju, et saaks hinge sees hoida vähemalt kevadeni, mil oodatakse majandussurutise leevendumist.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:57

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing