Alkoholiaktsiisi laekuvus langeb

Sirje Niitra 30. november 1998, 00:00

Moe piiritustehase juhatuse esimees Enno Harmipaik ütles, et kõik alkoholitootjad on aktsiisitõusu eel endale toormevarusid soetanud. Ta ennustas piiritusemüügi vähenemist detsembris ja jaanuaris vähemalt kolmandiku võrra.

Järgmise aasta esimesel poolel väheneb alkoholiaktsiisi laekumine riigikassasse Harmipaiga hinnangul lausa katastroofiliselt. Aasta teisel poolel võib olukord mõnevõrra stabiliseeruda, aga tulu aktsiisitõusust võib riik hakata saama alles aastal 2000, selgitas ta.

ASi Remedia kommertsdirektor Sirje Potisepp ütles, et novembris on ettevõtte villimisliinid töötanud kahes vahetuses ehk 15 tundi päevas ja kõik mis toodetud, on ka ära müüdud, sest tellimusi on tavalisest rohkem.

Uue aasta algul ennustas Potisepp seevastu suuremat ja pikemat aega kestvat tagasilangust.

Eelolevat piirituse aktsiisitõusu silmas pidades tõstsid viinatootjad oma väljamüügihinda keskmiselt kolme krooni võrra pooleliitrise pudeli kohta juba oktoobris.

Kuna aga riigikogu otsustas vahepeal veelgi suurema aktsiisitõusu kasuks, lisandub pudelihinnale detsembris samapalju. Kokku kallineb pudel viina poes umbes kümne krooni võrra.

Majandusministeeriumi litsentsitalituse juhataja Aleksander Skoblov ütles, et alkoholiaktsiisi tõusu tõttu suureneb salaviina osakaal 60 protsendini kogu viina müügist, ääremaadel aga kuni 80 protsendini.

«Näiteks Võrumaal ei osteta juba praegu riigiviina,» ütles Skoblov. «Suvel on salaviin seal vahetuskaup mustikate ja kukeseente vastu.»

Majandusministeeriumi hinnangul oli salaviina osakaal turul sel sügisel 40 protsenti, mis on omakorda kaks korda suurem kui eelmise aasta jooksul. «See tendents on tingitud äärealade inimeste elatustaseme langusest,» ütles Skoblov.

Salaviina müüvad Lõuna-Eestis juba aastaid samad mehed, keda politsei pole tabanud. Viina müüvad oma küla inimestele ka kaupluste müüjad poodide tagaruumidest.

Näiteks on võimalik osta liiter Stolit?naja viina 50 krooni eest. Potisepa sõnul on Lõuna-Eestis võimalik liiter salaviina saada ka 27 krooniga.

Majandusministeeriumi hinnangul kaotab riik salaviina nii suure osatähtsuse juures 300 miljonit krooni aastas.

Piirituse aktsiis suureneb 1. detsembril 115 kroonilt liitri pealt 145 kroonile liitri kohta.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:58

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing