Kadi Heinsalu • 29. november 1998 kell 22:00

Riik raskustes vara müügiga

Rahandusministeeriumi riigivara osakonna juhataja Indrek Prank ütles, et majanduslikku olukorda hinnates on näha, et tänavu riigivara müügi plaan ei täitu. «Üks põhjus on turulangus ja teine põhjus, et pole suudetud müüa mõnd eriti suurt objekti, mille peale riik lootis,» lisas ta. Kokkuvõte müüdud varast valmib detsembri teisel nädalal.

Hiljuti otsustas valitsus lisada riigieelarve täpsustamise käigus veel 50 mln krooni järgmisel aastal riigivara müügist plaanitud summale, mis juba niigi ulatus 175 mln kroonini.

Valitsus kavatseb järgmisel aastal asuda hoonete kõrval müüma ka heas kohas maatükke, mille hindamise ja valikuga maa-amet praegu tegeleb.

Suuremad lootused pandi tänavu Tallinna kaubamaja kõrval paiknevale erastamisagentuuri hoonele, mis kuulub majandusministeeriumile.

Ministeeriumi üldosakonna juhataja asetäitja Raul Kinks ütles, et veel aasta tagasi oli võimalus maja müüa 53 mln krooniga. Valitsus lootis müügiga nii kaua venitada, et kätte jõuaks tänavune aasta ja müügiraha läheks tervenisti riigieelarvesse.

Nüüd on hind alla lastud 42 mln kroonini, kuid Kinksi sõnul ostuhuvilisi silmapiiril ei ole. Huvi tunneb küll kõrval asuv Tallinna Kaubamaja, kuid praegu ei ole tal kusagilt sellist raha võtta, lisas ta.

Harju maavalitsus on tänavu riigivara müünud vähem kui miljoni krooni eest. Kava järgi peab ta tuleval aastal müüma viis objekti 6,7 mln krooni eest.

Maavalitsuse kantselei juhataja Elmu Peek sõnas, et on jäänud müüa mõned sõjaväeobjektid Murastes ja Türisalus ja natuke pärandvara. «Türisalu raketibaas 400 hektaril on äärmuseni lagastatud. Seal on 4--5 hoonet varemeis,» lisas Peek.

Põllumajandusministeerium on tänavu vara müünud umbes 8 mln krooni eest, järgmisel aastal oodatakse müüki 6,5 mln krooni eest. Keskkonnaministeerium on novembri alguseks müünud vara 13,5 mln krooni eest, aasta müügiplaan oli aga 24 mln krooni. Asekantsler Peeter Soovälja sõnul võib see summa isegi täis tulla, sest detsembri alguses pannakse 10 miljoni eest maad ja hooneid müüki. Järgmisel aastal peab keskkonnaministeerium müüma 86 mln krooni eest, selle sees on nii odavaid metsavahikordoneid kui ka heas asukohas maatükke.

Justiitsministeerium on tänavu müünud ühe valveputka 10 000 krooni eest ja ühe hoonetekompleksi Tallinnas 800 000 krooni eest. Tuleval aastal tahetakse muu hulgas müüa Tartu vangla, kuid ministeerium pole veel otsustanud, kuhu seal asuvad kinnipeetavad panna.

Sellest aastast alates peavad riigiasutused vara müügist laekuva tulu täies ulatuses riigieelarvesse kandma.

Mullu said asutused müügitulu endale jätta ja seepärast ringles valitsuses täpselt aasta tagasi pikk nimekiri varast, mida ministeeriumid püüdsid samal aastal iga hinna eest maha müüa.

Hetkel kuum