Ebaotstarbekad asjad propageerivad säästlikkust

Kristi Malmberg 01. detsember 1998, 00:00

Eestimaa looduse fond sai mõtte selline konkurss korraldada ostuvabast päevast. Rahvusvaheline ostuvaba päev oli reedel ja see sai alguse kuus aastat tagasi Kanadas, kus väliseestlane Kalle Lasn asutas säästlikkust ja loodushoidu propageeriva sihtasutuse.

«Tahtsime samuti juhtida inimeste tähelepanu sellele, mida nad ostavad ja milline on nende asjade otstarbekus,» selgitab fondi juhatuse esimees Robert Oetjen.

Looduse fondi konkursile esitas 18 inimest 21 nende jaoks kummalisena tunduvat eset.

«Kõik need esemed olid nad ise ostnud ja neid ka kasutanud. Reeglina õnnetult, sest näiteks mantli raseerija omanik pidi pärast selle huvitava masina kasutamist ära viskama nii masina kui ka mantli,» räägib Oetjen.

Samuti pole taskuõmblusmasinaga võimalik õmmelda kahekordset riiet, õmblused on kõverad ja hargnevad kohe üles.

Viieliikmeline ?ürii valis võitjateks banaanihoidja, kaasaskantava taskuõmblusmasina, mantlite raseerija, mulaa?-raamatuselgadega riiuli ja väikepakendis kohvikoore esitajad. Võitjad sõidavad preemiareisile Karula rahvusparki.

Väikepakendis kohvikoore saatis konkursile Uudisteraadios töötav Lauri Liikane, kelle väitel pole selles topsikeses peituval ollusel eriti midagi ühist koorega.

«Pealegi on selle lahtikiskumine tüütu, iga kohvitassi peale kulub 2--3 topsikut ja tekib tohutu hunnik tühje pakendeid,» selgitab Liikane.

Arusaamatu on seegi, miks peab kohvikoort Saksamaalt Eestisse importima ajal, kui siinsed piimatootjad oma toodangut maanteedele kallavad.

Liikane lisab, et tegelikult torkab talle totraid esemeid silma igal sammul. Ühe näitena toob ta pesumajades särkidega kaasa antavad traadist riidepuud.

«Viin pidevalt särke pesumajja ja saan kogu aeg uue traadist riidepuu kaasa,» räägib Liikane. «Ma ei kujuta ette, mida teevad nendega näiteks need ärimehed, kes viivad pidevalt suurel hulgal särke pesumajja ja kellel peaks kodus olema terve virn traadist riidepuid.»

Liikane ise keerab riidepuud sirgeks ja parandab nendega kodus aeda. «Vähemalt on need heast tugevast traadist,» märgib ta.

Peale võitnud esemete saabus konkursile veel elektriline hambahari, küünelaki kuivataja, laulev päevalill, külmkapile paigutatav magnet, köögikombain, potikaante hoidja jms.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:58
Otsi:

Ava täpsem otsing