Ettevõtja eelistab politseile turvafirmat

01. detsember 1998, 00:00

Hinnang on küllalt kompetentne, sest üle poolte küsitletud 333st ettevõtete ja asutuste turvaküsimustega tegelejast töötasid ettevõtetes, mis olid turvateenuseid kasutanud.

Turvafirmad tundusid politseist usaldusväärsematena 45 protsendile firmade töötajatest. Valdavalt (93% vastanutest) olid firmad saadud teenusega ka rahule jäänud.

Küsitletud eraisikutest, kellest küll vaid 8% oli turvateenuseid kasutanud, pidas politseid turvafirmadest usaldusväärsemaks 11%.

Usalduse lõplikust kadumisest politsei vastu siiski rääkida ei saa, sest peaaegu kolmandik kõigist küsitlusele vastanutest luges usaldusväärseks nii politseid kui turvafirmasid. Kumbagi ei pidanud usaldusväärseks 10% eraisikutest ja 7% firmade töötajatest.

Uuringu viis Markuur Arvamusuuringud läbi telefoniküsitlusena juhuvaliku põhimõttel. Küsitleti 511 inimest.

Uuringu tellijaiks olid Eesti turvaettevõtete liit ja Tallinna korrakaitsefond.

Politsei turvafirmadest tunduvalt väiksem usaldamine on tingitud põhiliselt kahest asjaolust.

Esiteks pole politsei ja turvafirmade tegevusvaldkonnad kattuvad. Politsei ülesanne on tagada avalik kord, turvafirmad tegelevad suuresti tehnilise või füüsilise valvega. Loomulikult on viimastel aladel võimalik paremaid tulemusi lihtsamini saavutada.

Teine politsei vähese usaldatavuse põhjus on seotud politseinike endaga, eelkõige madala palgaga. Kui inimene peab kogu aeg mõtlema sellele, kust raha juurde saada, on vääratused lihtsad tulema.

Ka ei saa politsei tihti tegutseda rahvale meeldivate võtetega: kurjategijaid kinni nabida, käsi selja taha väänata, autosse toppida ja ära viia.

Ning kahjuks liigub majanduskriisi kõver koos kuritegevusega politsei arengust ees.

Turvafirmade edukuse taga on vaba turg, konkurents. Ebaõnnestumine sunnib firmat turult lahkuma.

Politseis saaks konkurents olla eelkõige sisemine, võistlus parematele ametikohtadele. See eeldaks aga head palka ja töötingimusi, mida praegu Eesti politseis pole. Vaevalt, et ühele keskastme juhi kohale politseis kandideerib 10 -- 20 inimest, nagu see näiteks ESSi puhul tavaline on. Arenenud riikides on aga politseis töötamine turvameheks olekust palju prestii?ikam.

Politsei usaldatavust turvafirmadega võrreldes kisub alla ka see, et kodanike ootused politsei suhtes on kõrged ning puudujääke avaliku korra tagamisel märgatakse kohe.

Tihti kirutakse politseid ka kehva heakorra või hulkuvate koerte ja kasside pärast, mis tegelikult on omavalitsuste tegematajätmine.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 08:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing