Andres Reimer • 30. november 1998 kell 22:00

Venemaa toll nõuab piiril mobiiltelefonile luba

Loode-Venemaa tolli ülema asetäitja Sergei Avdujevski kinnitas eile, et mobiiltelefoni ajutiseks sisseveoks Venemaale peab olema Venemaa riikliku sidejärelevalve luba, sest Vene tollikomitee pole valitsuse määruse täitmise korda omalt poolt veel kinnitanud.

Möödunud neljapäeval võttis Ivangorodi tolliametnik Tallinn--Moskva rongis Venemaale sõitvatelt Äripäeva ajakirjanikelt ära mobiiltelefonid, sest telefonide Venemaale vedamiseks polnud luba. Kaks nädalat varem piisas Ivangorodi tollist autoga läbi sõites mobiiltelefoni kaasavõtmiseks telefoni kandmisest deklaratsioonilehele.

Telefoni tagasisaamiseks tuleb taotleda Vene viisa ja sõita Ivangorodi tollipunkti. Telefoni kättesaamiseks peab maksma 70 senti hoiul olnud päeva eest. Vene toll säilitab sundhoiule võetud asju kaks kuud ning ei korralda nende saatmist omanikele. Hoiule võetud esemele võib järele minna isik, kellel on venekeelne kirjalik volitus eseme omanikult.

Ajakirjanikud küsisid enne sõitu, kas on vaja vormistada mobiiltelefonile luba Eesti Mobiiltelefoni (EMT) infotelefonilt, kuid said eitava vastuse. EMT informatsioonitelefoni töötajad teatasid veel eile klientidele, et Venemaale võib mobiiltelefoni kaasa võtta ilma Venemaa riikliku sidejärelevalve loata. Nii Radiolinja kui ka Q GSMi infotelefonidelt selgitati eile, et mobiiltelefoni Venemaale kaasavõtmiseks tuleb eelnevalt vormistada luba.

Eesti Mobiiltelefoni peadirektor Tõnu Tee ütles, et EMT saab jagada klientidele ainult seda informatsiooni, mis ettevõttel on. «Meil on Vene valitsuse määrus ja roaming'u-partneri kinnitus Peterburist, et luba pole vaja,» ütles Tee. «Meie ei korralda tolli ja piirivalve tööd.»

Eesti Mobiiltelefoni juriidilise osakonna juhataja Andu Tali möönis, et Vene valitsuse määruse rakendamine ei toimi. «Tegelikult sõltub telefoniga üle piiri pääsemine Vene tolliametnike meeleolust,» märkis Tali.

Hetkel kuum