Vutlaritehas Sillamäel vallutas Euroopa

Raul Ranne 03. detsember 1998, 00:00

Inimesele, kes on harjunud mõttega, et Sillamäe ainuke märkimisväärne ettevõte on muldmetallide tootja Silmet, tuleb uudisena mingi teise suurema ettevõtte olemasolu selles linnas.

Kuus aastat tagasi loodud Polüform toodab videokassettide karpe ehk vutlareid.

Töö käib kolmes vahetuses ööpäev läbi ning igas kuus valmistab firma umbes miljon vutlarit, mis müüakse Skandinaaviamaadesse, Taani, Saksamaale, T?ehhi, Austriasse, Suurbritanniasse, Prantsusmaale, Ukrainasse, Venemaale, Lätti ning Leetu.

Demenko on rahul, sest eurooplastest suurkliendid Warner Video ja Home Video peavad tema ettevõtte toodangut Hiinas valmistatust kvaliteetsemaks. «Me oleme selle nimel kõvasti vaeva näinud,» sõnab Demenko.

Praegu ettevõtte juhtkonnale kuuluva Polüformi juht märgib, et vutlaritehast poleks olnud, kui nn vene aja lõpuks Moskva kanti ühisettevõtte loonud Ameerika firma Polaroid poleks soovinud teenitud rublasid konverteerida.

Kuna Venemaal oli tooraine odavalt käes, otsustati just Sillamäele rajada vutlaritehas, et toodangut läände müües kõva raha teenida.

Paraku tehase valmides NSV Liit langunes ning ameeriklased jätsid tehase kus see ja teine.

Ameeriklased läksid ja meil tuli vastamisi seista raskustega, räägib Demenko. Ta meenutab, et 1994. aastal ei osanud tehas ühtäkki kellelegi oma vutlareid müüa ja ega keegi Euroopas ei osanud neid ka tahta.

«1994. aasta oli ikka väga raske aasta,» lausub firma juht.

Kaks aastat tagasi oli aeg, kui dollari kurss oli Saksa margaga seotud krooni suhtes madal ning eksportijale äärmiselt ebasoodne.

Polüform muretses uued seadmed toiduainete pakkimiseks kasutatavate plastist nõude, jogurti-, kohupiima- ja majoneesitopsikute valmistamiseks.

«Lootsime siinsele toiduainetööstusele nõusid müües kroone teenida,» räägib Demenko. Masinad töötavad kui kellavärk ja võiksid valmistada palju, aga ei saa, sest kohalikud toiduainetöösturid kipuvad eelistama Soome pakendit.

Peadirektor on pisut ärritunud. «Meil on sama kvaliteetne ja odavam pakend, aga nemad kahtlevad,» lausub ta. «Ma ei saagi aru, miks siinsed tootjad ei suuda soomlastest lahti öelda,» imestab Demenko.

Suuremad pakendite ostjad on lätlased ja ukrainlased. Peatselt käivitub koostöö Peterburi piimakombinaadiga Petmol, räägib Demenko.

Müük läände jätkub samuti ning Polüformi silmatorkavalt kaunid naistöötajad vihuvad edasi vutlareid teha, kuniks toiduainetöösturid mõtlevad.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing