Vilve Torn • 6. detsember 1998 kell 22:00

Haapsalu uksetehas koondab osa tööjõudu

ASi Haapsalu Uksetehas peadirektor Ago Soomre ütles, et veel eelmisel nädalal oli ettevõtte palgal 160 töötajat, kuid praeguseks on töölepingud lõpetatud juba neljaga. Kokku plaanib uksetehas koondada veel tänavu kümme inimest.

Töötajate vähendamine on Soomre kinnitusel põhjustatud üldisest majandusliku olukorra halvenemisest. «Siiani läks uksetehasel väga hästi ning laopind oli ääretult väike,» sõnas ta. «Nüüd on laopinda juurde vaja, sest toodangut ei õnnestu enam samas mahus müüa.»

Soomre lisas, et uste tootmine ei ole tehases vähenenud, kuid väiksemal määral toodetakse nüüd ukseraame ja aknaid. «Aasta lõpp on alati akende müügi osas suurepärane aeg ning käive on ulatunud kahe miljoni kroonini,» lausus peadirektor. «Sellel aastal on aknaid müüdud juba ühe miljoni krooni võrra vähem.»

Ettevõtte planeeritud kogukäive väheneb Soomre sõnul 2 miljoni krooni võrra ning umbes sama palju väheneb ka ettevõtte kasum.

Haapsalu uksetehase üks omanikke Koit Uus ütles, et tehasel ei ole Eesti ehitusturusse usku ja et ehituses võivad käibed langeda järgmisel aastal kuni nelikümmend protsenti. Uksetehas ekspordib 30 protsenti oma toodangust, valdavalt Lätisse, Leetu, Rootsi, Norrasse ja Saksamaale.

Uus sõnas, et ettevõtte nõukogu otsustab sellel nädalal, kas järgmisel aastal tasub tehasesse investeerida või mitte. Tänavu tegi tehas 12 miljoni kroonise investeeringu liimpuidutehasesse.

Ago Soomre lisas, et uksetehase laenukoormus on praegu 18 miljonit krooni ja ettevõte püsib laenude tagasimaksmisega graafikus. Ettevõte järgmisel aastal laenukoormust suurendada ei kavatse.

Samal ajal on konkureeriv tootja AS Viljandi Aken ja Uks suurendanud pidevalt oma eksporti, mis moodustab 70 protsenti ettevõtte toodangumahust.

Viljandi Aken ja Uks kavatseb paari lähema aasta jooksul vallutada 30 protsenti Rootsi ja Norra turust ning ettevõte ei plaani peadirektori Olavi Liivandi sõnul koondada kedagi tehase 300 töötajast.

Hetkel kuum