Väike tarbimine kärbib kasvu

Kadi Heinsalu 07. detsember 1998, 00:00

ASi Tallinna Kaubamaja juhatuse esimees Peeter Tohver ütles, et kaubamaja ei saa loota vastu jõule sama suurele käibekasvule kui aasta tagasi. Eelmisel aastal suurendasid jõuluostud Tallinna kaubamaja käivet poolteist korda.

«Minu lootused on seotud sellega, et järgmisest sügisest, kui finantsid on jälle tugevamal jalal ja ka tööstusnäitajad hakkavad paranema, avaldub see ka kaubanduses,» sõnas Tohver.

Pärnu puidutööstuse Viisnurk tegevdirektor Meelis Kukk lausus, et olukord välisinvesteeringute osas on Eestile praegu soodus, sest maailmas maad võtva majanduslanguse tõttu otsitakse uusi soodsaid ärikeskkondi alternatiivina Kagu-Aasia turule. «Kui selles valguses osatakse Eestit hästi eksponeerida, on sellest meile kasu,» lisas ta.

Kohalikus mööblitööstuses on suurimat tagasilööki oodata siseturule mõeldud kontorimööbli müügis, prognoosis Kukk. Tema kinnitusel moodustab kontorimööbli tootmine kogu Eesti mööblitoodangust üle 40 protsendi.

November oli ka automüüjatele tänavu kõige kurvem kuu. Ainsana tõusis Hyundai müük, sest tootjatehas alandas oluliselt autode hinda.

Hondasid ja Citro?ne müüva ASi Veho Eesti Tallinna esinduse juhataja Ando Nõel sõnas, et nende firma elab ühe päeva korraga ega julge tulevikuprognoose teha. «Katseliselt me eelmisel kuul reklaami meediasse ei pannud, hoidsime kokku ja seegi oli üks tagasilöök,» sõnas ta.

Veho Eesti plaanib autode hinda langetada jõulude ajal. «Loodame, et ka meie majja tulevad inimesed, kes tahavad oma abikaasale jõulukingi teha,» ütles ta.

«Paljudes restoranides on kohad jõuludeks ja aastavahetuseks veel broneerimata,» võrdles Raekoja platsil asuva restorani Karl Friedrich juhataja Ritta Roosaar tänavust aastat eelmisega. Aasta tagasi olid paljud restoranid aastavahetuse üritusteks broneeritud juba oktoobris. «Osa restorane kaaluvad pühapäeval ja esmaspäeval uste sulgemist, et kulusid kokku hoida,» rääkis Roosaar. «Suurt koondamislainet ma ei näe, kuid siiski mõned töökohad kaovad.»

Kinnitamata andmetel otsib mitu pealinna eliitrestorani endale uut omanikku.

Rahandusministeeriumi makroprognoosi ja analüüsi osakonna juhataja Mai Talvik sõnas, et tänavu neljandas kvartalis ennustab ministeerium pisut suuremat majanduskasvu kui eelmises kvartalis, kuid seda tänu jõuludele ja aktsiisimäärade tõusule. Rahandusministeeriumi hinnangul toimub järgmise aasta esimestel kuudel suurim tagasilangus Eesti majanduses ja mustema stsenaariumi järgi jääb majanduskasv miinusesse.

«Huvitav, millal ja kuidas avaldub Eestis mujal riikides järjest enam maad võttev deflatsioon, st hinnad muutuvad madalamaks, mitte ei tõuse,» lisas Talvik.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 08:59
Otsi:

Ava täpsem otsing