Andres Reimer • 7. detsember 1998 kell 22:00

Raskused WTOga

Välisminister Raul Mälk teavitas eile riigikogu liikmeid esmakordselt asjaolust, et Eesti peab WTOga liitumiseks muutma juba järgmise aasta sügiseks rohkem kui kahtekümmet seadust.

Riigikogu liikmete sõnul hoidis valitsus neid seniajani läbirääkimiste tegelikust seisust teadmatuses ning pole esitanud nõutavaid seaduseelnõusid.

«Pole normaalne, et valitsusdelegatsioon ei pea valitsusega piisavat sidet ja valitsus ei esita ühinemiseks vajalikke eelnõusid,» ütles riigikogu väliskomisjoni esimees, Koonderakonna liige Eino Tamm. Suurimaks takistuseks on Tamme sõnul põllumajandusministeeriumi suutmatus esineda läbirääkimisprotsessis vajalikul tasemel.

Aap Neljas Reformierakonnast meenutas, et suvel nimetas valitsus ainsa takistuseena WTOga liitumisel Euroopa Liidu ja USA vahelist vaidlust audiovisuaalsete materjalide probleemide üle. «Kui valitsus jätkab samas vaimus, siis Eesti 1999. aastal WTO liikmeks ei saa,» lisas Neljas.

Möödunud nädalal saatis välisministeeriumi asekantsleri Clyde Kulli juhitud delegatsiooni Genfis WTO läbirääkimistel ebaedu. Eesti ei saanud positiivset protokolli mitmepoolsetel läbirääkimistel WTO liikmesriikidega, sest ei suutnud veenda USAd, Austraaliat ja Kanadat oma sobivuses maailma-

organisatsiooni liikmeks.

Vaatamata senisele tollide rakendamisest loobumisele taotleb põllumajandusministeerium toiduainete sisseveotollideks Kanadale ja Austraaliale vastu-

võetamatult suuri piirmäärasid.

Sügisel nõudis USA Eestilt selgitust veterinaarnõuete kohta, millega takistatakse tervisele ohtliku salmonelloosisisaldusega USA kanaliha sissevedu. Välisministeeriumi andmetel oli see Ühendriikide ainuke Eesti-vastane pretensioon. Eelmisel neljapäeval esitas USA Eestile juba täiendavaid nõudmisi tele-

kommunikatsiooniseaduse, kindlustusseltside seaduse ning autorikaitse seaduse muutmiseks.

WTOga liitumise järel saavad Eesti ettevõtjad võrdselt soodustatud tingimustel teha äri rohkem kui 130 riigis.

Kui Eesti ei saa WTOsse liitumiskutset veebruaris, lükkub ühinemine maailmaorganisatsiooniga määramata ajaks edasi, sest järgmise aasta sügisel alustab WTO sisereforme ja peatab uute liikmete vastuvõtmise.

 

Hetkel kuum