Silva Männik • 8. detsember 1998 kell 22:00

Pensionifondide algus lähikuudel

Esimesena, veel tänavu loodab pensionifondi litsentsi saamiseks väärtpaberiinspektsioonile taotluse esitada Hansa Asset Management. Väärtpaberiinspektsiooni direktor Marek Mägi ütles, et kui Hansa Asset Management pensionifondiga algust teeb, kiirustavad teisedki kohe järele ning kevadeks peaks inimestel juba paari-kolme fondi vahel valida olema. Praeguseks on Mägi sõnul pensionifondi loomiseks tõsist soovi avaldanud ka Ühispank. Mägi väitis, et rohkem pensionifonde Eesti väikesele turule ei pruugi mahtudagi.

EstiB-Talinvesti Varahalduse ASi fondijuht Johann Sulling märkis, esialgu pole pensionifond eriti suur tuluallikas ja pigem tuleb pensionifondi algaastatel võrdlemisi suur kahjum sisse planeerida. Kuid kuna turu jagamine algab juba tuleval aastal, ei taha keegi teistest maha jääda, lisas ta.

Alustada on kindlasti väga raske, sest inimesed on kaotanud usu investeerimistegevuse vastu, tunnistas ka Mägi. «Kuna pensionifond ei sõltu eriti majanduslikust tõusust või langusest, sest inimesed peavad pensioniks nagunii raha koguma, ei ole tänasest paremat ega halvemat aega nendega alustamiseks,» lisas ta.

Pensionifondide seaduse järgi pakuvad vabatahtlikku kogumispensioni peale pensionifondide ka elu-

kindlustusseltsid. Sissetulekust 15% ulatuses fondi või seltsi tehtavad maksed on vabastatud tulumaksust. Kohesed väljamaksed pärast pensionile jäämist maksustatakse 10% tulumaksuga. Seltsi kaudu on eluaegsed perioodilised väljamaksed maksuvabad.

Tallinna Panga Varahalduse ASi fondijuht Henrik Guthan tõdes, et inimesed on kiire rikastumise asemel säästmisele mõtlema hakanud. Klientide ligimeelita-

miseks üritatakse Guthani sõnul jõuda kokkuleppele suurettevõtetega nende töötajate pensionifondidesse tehtavate investeeringute osas.

Õige investeerimispoliitika määramiseks vajavad pensionifondid Sullingu sõnul Balti riikidest suuremat investeerimispiirkonda. Pikaajaliselt toodavad kõrgemat tulu eeskätt aktsiainvesteeringud, ent Eestis pole avalikke ettevõtteid eriti järgi jäänud, põhjendas ta.

Hetkel kuum