8. detsember 1998 kell 22:00

Poptähed siirduvad väärtpaberibörsile

Uue arengusuuna Wall Streetil algatanud Bowie andis välja obligatsioonid 25 albumi peale. Ta sai selle eest 700 miljonit krooni ning ühtlasi loovutas oma tulevaste honoraride tulud obligatsiooniomanikele.

Selle idee autor oli maaklerifirma Grunthal töötaja David Pullman. Pullman teeb koostööd suurte kindlustus-

firmadega, kes on seda tüüpi obligatsioonide põhilised ostjad.

Pullmani konkurendiks on endine firma EMi USA-tegevuse juht Charles Koppelman, kes tunneb meelelahutusäri ja teeb koostööd kindlustusfirma Prudentialiga.

Koppelmani järgmine suurtehing tuleb Michael Jacksoniga, kes peaks oma tulevased müügiõigused loovutama 1,28 miljardi Eesti krooni eest. Peale oma lugude kuulub Jacksonile ka 1980. aastatel ostetud autoriõigus Beatles'ite 250 loole. Need kuuluvad nüüd Sony 120 000 loo arhiivi, kus Jackson on osanik.

Tuntud nimedega seotud võlakirjade osakaal New Yorgi börsil kasvab pidevalt. Kui 1980. aastate keskel oli nende väärtuseks 16 miljardit krooni, siis eelmisel aastal müüdi neid juba enam kui 5000 miljardi krooni eest. Suurele kasvule vaatamata moodustavad need turust, kus domineerivad kinnisvaraga seotud obligatsioonid, ainult 4 protsenti, kuid samas on need kõige kiiremini kasvav turuvaldkond.

Turg ei ole siiski poptähtedega seotud väärtpaberitest eriti vaimustatud, sest kõik eelised on artisti poolel: kui tulud jäävad kavandatust väiksemaks, kannab kahju obligatsiooni omanik, kui need on suuremad, lõpeb laen ennetähtaegselt.

Autor: DI

Hetkel kuum