Inflatsioonisurve all

REUTERS 10. detsember 1998, 00:00

Venemaa peaminister Jevgeni Primakov ennustas eilses ajalehele Nezavissimaja Gazeta antud intervjuus rubla kursi edasist nõrgenemist ning hindade kasvu jätkumist.

Surve rublale on viimasel ajal tugevnenud ja kurss dollari suhtes on langenud alla psühholoogiliselt olulist 20 rubla piiri. Venemaa Euroopa majanduspoliitika keskus hoiatas eile, et Venemaad ohustab 1999. a hüperinflatsioon. Samuti nimetas keskus ebareaalseks valitsuse arvestust, et 50% 1999. a eelarvepuudujäägist (5 mld dollarit) kaetakse välisallikatest ning et tuleva aasta inflatsioon on 30% ja rubla kurss dollari suhtes 21,5 rubla. Selle aasta 11 kuu inflatsioon on juba 60%.

Venemaa jätkab kriisi leevendamiseks raha juurdetrükkimist. Septembrist novembrini trükiti juurde 20,5 mld rubla ja detsembris võidakse lisada sellele summale veel 1,5--2 miljardit, ilma et see rubla kurssi oluliselt mõjutaks, ütles keskpanga asepresident Paramonova. 90% juurdetrükitud rahast läks palkade ja pensionide maksmiseks.

Paramonova ütles, et keskpank ei anna enam kommertspankadele sooduskrediite, et neid kriisis aidata. Novembri alguse seisuga oli keskpank andnud 10 pangale krediite kokku 14,8 mld rubla, millest pool sai riiklik Sberbank.

Eriti valusalt on Vene finantskriis tabanud riigi pealinna Moskvat, kuhu on koondunud 80% Venemaa kapitalist. Pärast rubla devalveerimist 17. augustil on Moskva maksutulud vähenenud 50%.

Enne aasta lõppu tuleb Moskval tasuda sise- ning välisvõlgu kokku 12,8 miljardit Eesti krooni. Kuna Moskva laenud on põhiliselt välisvaluutas ja rubla muudkui nõrgeneb, siis on linn ning selle seni populaarne linnapea Juri Lu?kov ränkade probleemide ees.

Linnapea on erastamisest saadud tulud ja laenud suunanud peaaegu kõik ehitusse -- hotellide, restoranide, kaubamajade, kontorite rajamisse. Kuid kinnisvara on nüüd, kus välisärimehed Venemaalt lahkuvad, kujunenud suureks riskiteguriks, näiteks kontoriüürid on nüüd langenud 40%. See tähendab, et aastane üüritulu (24 mld krooni) kahaneb poole võrra.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing