Kristi Malmberg • 9. detsember 1998 kell 22:00

Toompea kaalub ekspordigarantiid

Majandusministeeriumi asekantsleri Signe Ratso sõnul saavad seaduse jõustumisel Eesti eksportijad lõpuks ometi võrdsed tingimused teiste riikide eksportijate ja Eestisse importijatega. «Oma majandusliku konkurentsivõime tagamiseks on äärmiselt tähtis soodustada eksporti,» ütles Ratso.

Riigikogu majanduskomisjoni esimehe Tiit Made kinnitusel toetab enamik riike oma ettevõtjaid, et nad pääseksid paremini ja väiksemate riskidega maailmaturule. «Põhjalikult tuleb läbi arutada poliitiliste, kommertslike ja katastroofidega seotud riskide mõisted ja erilist tähelepanu pöörata idaturgudele,» ütles Made.

Puitmööblit tootva ja eksportiva ASi Eerung juhataja Arno Kütt ütles, et ekspordi riiklik garantii on suureks abiks just väikestele firmadele, kes tihti ei suuda põhjalikult kontrollida välispartnerite tausta. «Oleme mitmed lepingud tühistanud, kuna pole olnud kindlad, kas me oma kauba eest ka raha saame,» nentis Kütt. «Riikliku garantii saamise korral suurendaksime kindlasti ka oma toodangu eksporti.»

Eelnõu kohaselt garanteerib valitsus ekspordi ekspordi krediteerimise ja garanteerimise sihtasutuse kaudu. Enne garantii andmist selgitab sihtasutus välja kõik eksporditehingu ja garanteerimisega seotud kohustused ja riskid.

Garantii väljastamiseks peab üle poole eksporditavast kaubast või teenusest olema eestimaine. Tehingust tekkiv kahju hüvitatakse 70 protsendi ulatuses ja ühele eksportijale väljastatavate garantiide kogusumma ei tohi ületada 30 miljonit krooni.

Garantiide katteks moodustatakse majanduse stabilisatsioonireservi iga-aastastest intressidest reserv-

fond, mille suuruseks on kuni 30 miljonit krooni.

Ülejäänud raha tuleb garantiipreemiatest ja garantiid taotlevate eksportijate muudest maksetest siht-

asutusele.

Hetkel kuum