10. detsember 1998 kell 22:00

Spar müüb 74 kauplust Wal-Martile

Ostutehingu maksumus on väidetavalt 8,8 miljardit Eesti krooni. See on Wal-Marti teine tehing Euroopas. Aasta tagasi ostis USA firma Saksa Wertkaufi jaemüügigrupi, kuhu kuulub 21 hüpermarketit (ülisuurt selvehalli). Spari esindaja ütles, et Wal-Marti tulek Saksa turule on hüpermarketite konkurentsi järsult tugevdanud ning Spari sealt välja tõrjunud.

Praegu müüdavad kauplused on kõik enam kui 5000ruutmeetrise müügipinnaga ning nende aastane kogukäive ulatub 24 miljardi margani. Kaupluste 7700 töötajat jätkavad töötamist uue omaniku juures.

Wal-Marti rahvusvahelise tegevuse juht Bob Martin prognoosis, et pärast Spari kaupluste omandamist kahekordistab Wal-Mart oma müüki Euroopas, mis aastas ulatub 40 miljardi Eesti kroonini.

Saksamaa viie suurima toiduainete jaemüüja hulka kuuluv Spar, mille üks osanikke on Prantsuse Intermarché grupp, kavatseb keskenduda kolmele põhivaldkonnale: toiduainete hulgimüügile, Eurospari selvehallide võrgule ja madalate hindadega toidupoodide võrgule. Sparile jääb alles üle 5000 kaupluse, firmas töötas 26 800 inimest.

Wal-Marti tulek Saksa kaubandusturule on selle olukorda tõsiselt mõjutanud. See on sundinud muu hulgas Saksamaa suurimat kaubandusgruppi Metro ostma ära Allkaufi ja Kriegbaumi kauplustevõrgu.

Wal-Marti peetakse USA üheks kõige agressiivsema ja edukama tegevusega firmaks. Avanud esimese kaupluse 1962. a, oli firma eelmise aasta käive 1569 mld Eesti krooni. Väljaspool USAd alustas ta tegevust seitse aastat tagasi ja on nüüdseks suurim jaemüügifirma Mehhikos ja Kanadas. Peale nende tegutseb firma veel Argentinas, Brasiilias, Hiinas ja Koreas.

Autor: DPA

Hetkel kuum