Andres Reimer • 10. detsember 1998 kell 22:00

WTOga ühinemist takistab ministeeriumide laiskus

Mälk ütles eile riigikogu väliskomisjonis, et Eesti ühinemist WTOga takistab vale töökorraldus kultuuri-, põllumajandus- ja majandusministeeriumis. Ministrid ei pea WTO nõudmiste täitmist oma töös esmatähtsaks ja ei arvesta läbirääkimiste delegatsiooni kuuluvate madalamate ametnike seisukohtadega, lausus Mälk.

«Kohtan sageli suhtumist, mis me WTOsse jookseme, parem liitume esmalt Euroopa Liiduga,» ütles Mälk.

WTO läbirääkimiste komisjoni juht Clyde Kull ütles, et kultuuriministeeriumis töötab vajalike konventsioonide ratifitseerimiseks ettevalmistamisega ainult üks paarikuulise töökogemusega tütarlaps, keda ministeeriumi juhtkond ei toeta vajalikul määral.

Eesti peab enne ühinemist WTOga ratifitseerima Rooma ja Genfi konventsiooni esitajate, fonogrammitootjate ja ringhäälinguorganisatsioonide kaitse kohta. Kultuuriminister Jaak Allik väitis, et ta esitab ratifitseerimisele kuuluva eelnõu valitsusele järgmise aasta esimesel poolel. «Konventsioonide ratifitseerimine toob kaasa kohustusi ja ma pole kindel Eesti suutlikkuses neid täita,» lisas Allik.

Põllumajandusministeeriumi asekantsler Toomas Kevvai ütles, et veterinaarteenistuse seadus, mille ettevalmistamist välisminister kritiseeris, on juba valitsusse esitamiseks valmis, kuid pole lõppenud töö seaduse inglisekeelse variandiga.

Riigikogu väliskomisjoni esimees Eino Tamm ütles, et ta teeb majandus-, kultuuri- ja maaelukomisjonile ettepaneku kutsuda seaduste harmoniseerimise kiirendamiseks ministeeriumide esindajad aru andma.

Enne märtsis toimuvaid riigikogu valimisi peab Eesti WTO nõudmistega kooskõlla viima kaheksa seadust. Ülejäänud ligi kakskümmend muutmist vajavat seadust tuleb ühinemiskutse saamisel viia kooskõlla järgmise aasta sügiseks.

Eesti on ainuke ELi laienemisläbirääkimistele kaasatud riik, mis ei kuulu WTOsse. Kui Eesti ei suuda ühineda järgmise aasta sügiseks WTOga, ei saa ettevõtjad võrdseid kauplemistingimusi ligi 130 välisriigiga ja ka Eesti ühinemine Euroopa Liiduga satub küsimärgi alla.

WTO alustab järgmise aasta lõpus sisemisi ümberkorraldusi ning peatab mitmeks aastaks uute liikmete vastuvõtmise.

 

Hetkel kuum