Alkohol saab eriliseks kaubaks

Sirje Niitra 15. detsember 1998, 00:00

Majandusministeeriumi siseturu osakonna juhataja asetäitja Eero Kosk, kes seaduseteksti väljatöötamise ajal juhtis vastavat töörühma, ütles, et jääb presidendiga eriarvamusele.

Kose sõnul pole alkoholi puhul tegu laiatarbekaubaga, nagu seisab presidendi otsuses. Tarbijakaitseseadus võrdsustab alkoholi narkootiliste ainete, relvade ja laskemoonaga. «See on kaup, millel on eriline suhe riigi maksupoliitikaga, inimeste tervisega ja ka organiseeri-
tud kuritegevusega,» lausus Kosk.

Teine punkt, mille president leidis põhiseadusega vastuolus olevat, nõuab, et alkoholi tootmiseks kasutatavad ruumid ja tehnilised vahendid peavad olema ettevõtja omad. Kose sõnul on sama klausel sees ka juba mitu aastat kehtivas hasartmänguseaduses. Ta lausus, et ministeeriumi ei huvita seadusega riigikohtusse minek ja ta püüab sobiva lahenduse leida.

Kose sõnul mingit totaalset kotikontrolli seaduse tegijad punktiga, kus keelatakse alkoholi ostmine selleks luba mitte omavalt müüjalt, silmas ei pidanud. Tarbija mõiste alla käivad nii ühe-kahe pudeli ostjad kui ka need, kes hoiavad kusagil hämaras garaa?is kümme tuhat liitrit Royal American Fine Spirti, lisas Kosk. «Praegu võib viimane öelda, et hoidis sellist kogust ämma matusteks ja me ei saa midagi ette võtta,» lisas ta.

Kogu alkoholi käitlemise ahel on Kose sõnul tegevuslubadele üles ehitatud. Nii tohib jaemüüja osta alkoholi vaid tegevusluba omavalt hulgimüüjalt. «Miks siis ahela viimane lüli ehk tarbija võib osta alkoholi kust tahes,» lisas ta.

Keskkriminaalpolitsei majanduspolitsei osakonna komissar Veljo Aleksandrov kinnitas, et politseil polnud kavas hakata korralike viinapoodide ustel sealt väljuvaid inimesi kontrollima, vaid seadus oli mõeldud salaviina leviku tõkestamiseks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing