Baltimaade pikk tee euroliitu

DI 15. detsember 1998, 00:00

See puudutab nii esimese laienemisgrupi (Eesti, Ungari, Poola, T?ehhi, Sloveenia Küpros) kui ka teise grupi (Läti, Leedu, Rumeenia, Slovakkia, Bulgaaria, Malta) riike. Ühtlasi ei nõustunud ELi liidrid nimetama ühtki tähtaega, millal Läti ja Leedu võidakse nihutada esimesse gruppi, ehkki EK hinnangul on Läti selleks küps 1999. a lõpul.

Teise grupi riikidest ongi seni ainult Läti saanud pooliku lubaduse, et ta pääseb 1999. a esigruppi. See on omakorda väga suurt pettumust valmistanud Leedule, mille peaminister Gediminas Vagnorius on hoiatanud, et ebakindlus läbirääkimiste algamise suhtes tekitab riigis tarbetuid pingeid.

Läti ekspeaminister ja praegune ELi asjade minister Guntars Krasts lootis väga, et Rootsi ja Taani avaldavad tippkohtumisel tugevamat survet, mis aitaks Lätil esigruppi tõusta. Kuid peaministrid Göran Persson ning Poul Nyrup Rasmussen, kes teadsid teiste riikide suurt vastuseisu esigrupi laiendamisele, jätsid on surveavalduse tagasilöögi kartusel ära.

Nii Eesti, Ungari kui ka Poola loodavad ELiga laienemisläbirääkimised lõpetada aastaks 2002. EK pealäbirääkija Eestiga Nikiforos Sivenas kinnitab, et Eestiga lõpevad läbirääkimised hiljemalt 2003. a.

ELi laienemise peamiseks takistuseks on tõusnud ühenduse sisemiste reformide aeglus ja ELi lõunpoolsete riikide soovimatus jagada ELi põllumajandus- ja regionaalabi Ida-Euroopa riikidega.

Esimese seitsme läbisõelutud valdkonna üle, mis erilisi probleeme ei tekita, alustas Eesti läbirääkimisi 10. novembril. Lisaks on Eesti esitanud oma seisukoha veel viies valdkonnas. Lõppu jäävad raskemad valdkonnad, nagu keskkonnakaitse, põllumajandus, ametiasutuste suutlikkus rakendada ELi seadustikku ja rahvusvähemuste seisund.

Eesti ise loodab ELi liikmeks saada 2003. a 1. jaanuaril, kui läbirääkimised on tõenäoliselt läbi. Kuid ELi-sisese tugeva poliitilise vastuseisu tõttu arvab enamik Brüsseli analüütikuid, et uus laienemine ei saa siiski teoks enne 2005. a ehk 10 aastat pärast Rootsi, Soome ja Austria astumist Euroopa Liitu.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing