14. detsember 1998 kell 22:00

Tallinn peab Helsingiga ühise elektrijaama plaani

Eesti Energia juhatuse esimees Gunnar Okk ütles, et Helsingi linnavalitsus ja linna elektrienergiaga varustav Helsingin Energia avalikustasid eile Helsingis toimunud pressikonverentsil idee ehitada Tallinnasse maagaasil töötav nn kombijaam. Samas allkirjastati Eesti Energia ja Tallinna Soojusega tasuvusuuringute tellimine. «Eeluuringud on praeguseks tehtud ja need näitavad, et see projekt on tasuv,» teatas Okk. Lõpliku tasuvusuuringu tulemused peaksid tema sõnul olema teada maikuuks.

Okk ütles, et esmakordselt näitas nüüd ka Helsingi linn üles huvi ja usku Eestist elektrienergia ostmise projekti vastu. «See ei ole enam mitte kahe-kolme energeetika-

firma vaheline asi, vaid ka Helsingi linn peab seda perspektiivikaks,» teatas Okk.

Ta märkis, et plaan ise pole uus, aga alles nüüd, kui on käivitatud Eesti-Soome vahelise merekaabli rajamise võimaluste uurimine, on Eestist elektrienergia ostmise idee saanud Soomes uut jõudu. Helsingil on Okki sõnul puudus konkurentsivõimelisest elektrienergiast.

Helsingin Energia on Soome pressis märkinud, et kombijaam varustaks soojusega Tallinna linna ja elekter läheks uue merealuse kaabli kaudu Helsingisse.

Lisaks märkis Soome energeetikafirma, et plaanitav uus jaam vähendaks energia tootmisel atmosfääri paiskuva süsihappegaasi hulka Soomes 10 protsendi võrra ja vähendaks ka happevihmasid.

Helsingin Energia tahab koostöös Eesti partneritega teha ettepaneku kuulutada kombijaam Soome-Eesti ühisprojektiks, mille abil vähendatakse osoonikihti hävitavaid kasvuhoonegaase.

Autor: Raul Ranne

Hetkel kuum