15. detsember 1998 kell 22:00

Tarkvarapiraate ähvardavad trellid

Detsembris avastas firma, kes ostis majandustarkvara VERP tuhandete kroonide eest, et sedasama toodet pakutakse peaaegu niisama, jõulukingiks.

Firmale pakuti soodustust -- ostes 600 krooni eest äriraamatuid, saab tasuta peale majandustarkvara. Firmasse Vinkman helistades selgus, et majandustarkvaraks on VERP, mida tegelikult toodab Eesti firma Gaiasoft.

OÜ Vinkmani kontoriruumis oli Äripäeva külastuse ajal virn vale kleebisega VERPi programme. Müügimees arvutitest suurt midagi ei teadnud, programmi kasutajatoeks pakkus ta soovi korral VERPi käsiraamatu paljundust. Ülemus olevat haige, temaga ei saa rääkida, öeldi kohapeal.

Vinkmani juhatuse esimees Andres Vink ütles telefonis, et müüdav programm kannab tõesti nime VERP, müümisõiguse litsentsi kohta väitis ta, et «midagi ikka on». Vink rääkis, et programm on VERPi baasil välja töötatud.

Müügisekretär Kai Männisalu Gaiasoftist aga eitas igasuguse litsentsi andmist Vinkmanile.

«See polegi enam VERP,» selgitas Vink, kui sai teada, et Gaiasoft litsentsi pole andnud. «Kui müüme seda VERPi nime all, siis on see mingi eksitus. Programmi nimi on Vinkman. Teile näidati võib-olla selle VERPi disketti, mis meil endal on, võib-olla sai programm valesti salvestatud.»

Seni trahviga pääsenud piraatkoopia levitajat võivad uue, järgmisest aastast jõustuva seaduse järgi oodata trellid. Riigikogus vastu võetud uus autoriõiguse seadus ning mitmete seaduste täiendused peavad kaitsma tarkvaratootjaid ja harjutama kasutajaid seaduslikku tarkvara hankima, sest ka piraadi kasutaja saab karmima karistuse.

Piraatkoopiad levivad disketti sõbrale laenates, varastatud arvutitest või jäetakse arvutit müües tarkvara kustutamata.

Juba neli aastat tagasi pakuti ajalehes Soov meie loodud raamatupidamisprogrammi VERP 300 krooniga. Tegelik hind oli siis 6700 kr. Käisime ise oma VERPi ostmas. Kaks noorukit pakkusid varastatud programmi, saime teada ka firma, kelle eksemplar piraatkoopia originaaliks oli. Piirdusime hoiatusega, sest lubati, et «enam ei tee». Nüüd jagab OÜ Vinkman sedasama 1993. a versiooni, millel on muudetud versiooni number, firma nimi ja litsentsi number. Neilt kirjandust ostes saime kingituseks kaasa VERPi disketi, mille tööle saamine polnud lihtne. Meile teeb suurt kahju see, et levitatakse VERPi aegunud ja Vinkmani rikutud versiooni, mis ei rahulda kasutajat ega sobi kokku kaasaegsete arvutite ja tänapäevaste nõuetega.

Riigikogus vastu võetud täienduste ja muudatuste jõustumisel täiendatakse muu hulgas kriminaalkoodeksit uue peatükiga «Intellektuaalse omandi kaitse» ning tuuakse autoriõiguse seadusesse mõiste juriidilise isiku haldusvastutus.

Seega oleks vaadeldav tegu reguleeritud autoriõiguse seaduse § 83 lõikes 2, kus juriidilisele isikule, kes kaupleb piraatkoopiaga, määratakse rahatrahv 50 000 kuni 100 000 kr. Kui tegu on programmi kasutamisega autori loata, siis on võimalik kasutajat trahvida 150 000 kuni 200 000 krooniga. Kui aga juriidiline isik ise piraatkoopiaid valmistab, ootab teda 250 000--500 000kroonine trahv. Peale trahvi kohaldatakse vahendi erikonfiskeerimist, mis tähendab arvuti äravõtmist. Kui tegu on kauba müüja initsiatiiviga, siis saaks teda piraatkoopiaga kauplemise eest karistada kuni kaheaastase vabadusekaotusega.

Hetkel kuum