Hiina majanduslik eksperiment pooleli

REUTERS 17. detsember 1998, 00:00

Otsus Mao plaanimajandusest loobuda võeti vastu 18. detsembril 1978 Hiina kommunistliku partei plenaaristungil.

Sellest möödunud kahe aastakümnega on absoluutsest vaesusest pääsenud 200 miljonit inimest. SKT elaniku kohta on viiekordistunud.

Sama muljetavaldavad on materiaalse heaolu kasvu arvnäitajad maailma kõige suurema rahvaarvuga riigis -- telerite arv 100 elaniku kohta kasvas 1997. a 100,5-le võrreldes vaid 0,4ga 1980. aastal.

Üks julgemaid laene kapitalistlikust majandusmudelist oli börsi avamine, ehkki sellega viivitati suhteliselt kaua. Hiina kommunistliku ajaloo esimene börs avas uksed 1990. a ?anghais, aasta hiljem sai oma börsi ka ?enzen.

Börsil mängimine on Hiina väikeinvestorite hulgas populaarne -- avatud on enam kui 30 miljonit väärtpaberikontot.

Edusammudest hoolimata seisab riik silm silma vastu tõsiste majanduslike probleemidega. Suur osa riigile kuuluvatest ettevõtetest on raskustes, tööpuudus kasvab ning finantssektori probleemid, mille lahendamist on aastaid edasi lükatud, võimenduvad.

Enamik linnarajoonide 98 000 riigiettevõttest toodab kahjumit. Neelates kolm neljandikku tööstusinves-
teeringutest, annavad need vaid kolmandiku Hiina kodutööstuse kogutoodangust. Samas annavad nad tööd enam kui 100 mln inimesele, omades seega olulist sotsiaalpoliitilist rolli.

Valitsusele kuuluvad pangad on aga veelgi halvemas seisus kui paljud Aasia kriisis kannatanud riikide pangad, kirjutab USA majandusspetsialist Nicholas Lardy oma raamatus «Hiina lõpetamata majandus-
revolutsioon».

Lääne analüütikute hinnangul on suurimad pangad kahjumiga töötavatele riigiettevõtetele antud laenude tõttu maksevõimetud. Pekingi teatel moodustasid halvad laenud läinud aasta lõpus laenude kogusummast 6%. Analüütikute arvates on see näitaja tegelikkuses palju suurem.

Turumajanduslikke reforme takistab ka selgete omandiõiguste ning neid kaitsvate seaduste puudumine või puudulik rakendamine. See puudutab kõike alates maaomandist, kapitalist kuni intellektuaalse omandini.

Riigi valitsus on lõhestatud ametliku seisukoha ja majanduse vajaduste vahel -- esimene näeb ette turumajandusega üksnes eksperimenteerimist, teine nõuab kiiret üleminekut efektiivsematele majandus-
struktuuridele.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing