17. detsember 1998 kell 22:00

Kiviteri töökohad säilivad

Täna määrab Kohtla-Järve linnakohus ASi Kiviter majandusseisu täpsustamiseks ajutise pankrotihalduri ja teatab kohtuistungi kuupäeva, mil langetatakse otsus ettevõtte pankroti kohta.

Äripäevale kinnitas üks pankrotihaldur, et Kiviteri baasil on loodud alles hiljuti tütarettevõtted, mille eesmärk on jätkata põlevkiviõli ja energia tootmist emafirma pankroti korral.

Kiviteri esindaja Jaan Uustalu kinnitas, et erinevate tootmisüksuste baasil on loodud mitmed tütarettevõtted. Ta väitis, et kontserni loomise idee oli kavas palju varem, enne ettevõtte sattumist pankrotiohtu. «See on lihtsalt kokkulangevus, et tütarettevõtted on alustanud tegevust nüüd, kui räägitakse Kiviteri pankrotist,» ütles Uustalu.

Uustalu väitis, et Kiviteri restruktureerimine aitab vältida olukordi, kus ühe tootmisüksuse ebaedu veaks ka teised tootmisüksused endaga pankrotti.

Kiviter on pakkunud pankrotiavalduse esitanud ASile Eesti Põlevkivi rohkem kui 30 miljoni kroonise võla katteks 35 protsenti ettevõtte aktsiaid.

Majandusministeeriumi nõunik Arvi Hamburg ütles, et tema andmetel pakkus Kiviter võla katteks oma tütarfirma aktsiaid, kes hakkab edaspidi tegelema põlevkivi töötlemisega.

Eesti Põlevkivi nõukogu otsustas osalust Kiviteris võla katteks mitte võtta.

Hamburgi sõnul ei päästa Kiviteri pankrotist enam miski. «Võlad on väga suured ja vara on panditud,» lausus ta. «Ega sealt kellegi jaoks, sealhulgas Eesti Põlevkivi jaoks midagi päästa ei õnnestu.»

Kiviteri haldusdirektor Janek Partman avaldas lootust, et pankrotimenetluse ajal jätkab Kiviter tootmist. Samas tunnistas ta, et musta stsenaariumi korral jäävad tööta nii Kiviteri 2600 töölist kui osa Eesti Põlevkivi kaevureid.

«Tööd jätkavad Kiviteri baasil loodud äriühingud ja neid see pankrotiasi ei puuduta,» lausus Arvi Hamburg.

Eesti Põlevkivi nõukogu otsustas kolmapäeval, et Kiviteril võimaldatakse veel järgmise aasta esimese kvartali jooksul osta põlevkivi hinnaga 50 krooni tonn, mis on 25 krooni odavam kui varem kehtestatud põlevkivi hind.

Hamburg lausus, et Eesti Põlevkivi sõlmib Kiviteriga lepingu, mille kohaselt maksab Kiviter hinnavahest tekkiva summa tagasi võlgnevuste tasumise graafiku alusel. Ta lisas, et Kiviterile tehtud järeleandmiste kavandamisel arvestas Eesti Põlevkivi nõukogu sellega, et nad võivad hiljem osaleda põlevkiviõli tootmiseks moodustatud tütarfirma omanikeringis. «Usun, et nii on võimalik põlevkiviõli mõni aeg toota samas mahus,» ütles Hamburg.

 

Autor: Raul Ranne

Hetkel kuum