20. detsember 1998 kell 22:00

Pöörata idale selg või otsida seal investeerimisvõimalusi?

Venemaale selja pööramine oleks suur lollus. Kui kogu maailm otsib endale turgu ja on leidnud seda idast, siis on ühel väikesel Eestil kohatu ja mõttetu öelda, et see meid ei huvita, me vaatame ainult läände. Eesti turg ei huvita tõsist lääne investorit, ta tahab Eesti kaudu Venemaale minna. Meie poliitikud teevad suure vea, sest kui me ühele poole väga tõsiselt kummardame, näitame üht teist kehaosa selja taha.

Eesti regionaalpoliitika seisukohast oleks äärmiselt oluline, kui mingisugune piiriäärne kauplemine Venemaaga pidevalt käiks. Siin ei saa kaksipidi mõtlemist olla, kas luua suhteid Venemaaga või mitte. Äärealadega poleks mingeid probleeme, olukord reguleeruks ise, kui oleks võimalik Venemaaga kaupa teha.

Kõigepealt tuleks sisse seada normaalsed majandussuhted, esimene punkt on topelttollide kaotamine. Kui see on tehtud, siis loomulikult tuleks ka investeerida Venemaale. Igal juhul on see tohutu turg, tohutud võimalused, kuigi risk on samuti suur. Küll see maksejõuetus Venemaal üle läheb.

Kas investeerida, sõltub sellest, kui suurt riski võtta tahetakse. Fakt on see, et Venemaa on suur turg ja ka täna on seal võimalik äri teha. Selge see, et täna on risk seal suurem kui mõni aeg tagasi, aga kindlasti mitte suurem kui 1992.

Ei ole mõistlik kogu oma äri Venemaaga siduda, aga kui mingi osa sinna investeerida, siis seda ma küll valeks ei peaks. Kui olukord hakkab Venemaal stabiliseeruma, siis pole Eesti ärimehel seal enam midagi teha, siis on seal väga võimsalt kohal lääne suured tegijad. Meie jaoks on siis hilja. Eestlased peavad n-ö võtma natuke suurema riski ja kasutama segast olukorda, et mingit edu saavutada.

Täna on minu meelest õige aeg investeeringute tegemiseks Venemaale. Seis peaks seal olema all augus, kindlasti on praegu võimalik enda jaoks välja kaubelda otseinvesteeringuks piisavalt palju atraktiivseid erandeid ja soodustusi.

Seminari «Eesti 2000» esinemistest võis välja lugeda peale soovituse lähiajal Venemaale mitte investeerida sedagi, et Venemaa hakkab varem või hiljem oluliselt toimetama oma tootmise eelistamise suunas. Tänases situatsioonis ei ole tal tegelikult muud väljapääsu. Loomulikult on sinna investeerimine keeruline, aga tõenäoliselt oleks see investeering ka pika vinnaga, st ei too tagasi nii kiiresti, kui siin ollakse harjunud.

Eks kõik hinnangud, nagu minugi arvamus, on spekulatsioonid, sest tegelikult ei tea me keegi, mis seal toimub või juhtuma hakkab.

Eesti toiduainetootjad üksikult on liiga väikesed Venemaal äri tegemiseks. Venemaa on erandite maa ja seda rohkem, mida enam on ta kriisis. Kui oleks võimalik ühineda idaturgudel toimetamise mõttes, siis oleme me piisavalt suured, et Venemaal läbi lüüa.

Hetkel kuum