Raketilöögid peatati

REUTERS 21. detsember 1998, 00:00

Briti peaminister Tony Blair ja USA president Bill Clinton teatasid eile üheaegselt, et 72 tundi kestnud operatsioon «Kõrberebane» on lõppenud, kuid vajaduse korral võidakse seda jätkata. Nende väitel tabati operatsiooni käigus Iraagi 30 bioloogilise ja keemilise relvaga seotud objekti, mille tagajärjel on tõsiselt nõrgestatud Saddam Husseini re?iimi massihävitusrelva loomise programme ja nende juhtimise ning muid sõjalisi struktuure. USA armeekindrali Henry Sheltoni teatel tulistati kokku 97 sihtmärgi pihta 325 Tomahawk-raketti ning B-52 pommitajatelt veel 90 tiibraketti.

Tony Blair ütles, et edaspidi jätkatakse teiste ÜRO julgeolekunõukogu liikmetega laialdast koostööd, et tihendada Bagdadi-vastaseid sanktsioone ja taastada ÜRO relvainspektorite tegevus Iraagis ning kokkuvõttes suurendada stabiilsust kogu Lähis-Idas.

Sõjaline konflikt ei ole hetkekski katkestanud Iraagi naftaeksporti, mis oli ÜRO kokkuleppe järgi lubatud 1,8 mln barreli suuruse päevamahuga. Eksport jätkus Mina al-Bakri sadama kaudu Hollandi firma Saybolt vahendusel ning mööda naftajuhet Türgi Ceyhani terminaali. Kuid konflikti käigus andis USA löögi Basra sadama naftatehasele, mis eksportis ebaseaduslikult naftasaadusi.

Nii Hiina kui Venemaa, kes kutsus ära oma saadikud Washingtonist ja Londonist, avaldasid rahuolu Iraagis sõjaliste operatsioonide lõpetamise üle. New Delhisse visiidile saabunud Venemaa peaminister Jevgeni Primakov ütles, et Venemaa on jätkuvalt seisukohal: jõu kasutamine ilma ÜRO julgeolekunõukogu üksmeelse toetuseta on lubamatu.

Samal ajal Iraagi konfliktiga püsib pinge USA sisepoliitikas. USA esindajatekoda ei lükanud vabariiklaste survel edasi president Bill Clintoni neljapunktilise süüdistuse hääletamist ja pani need laupäeva hilisõhtul hääletusele. Selle tulemusena tunnistati president süüdi kahes punktis: vande all valetunnistuse andmises ja kohtuasja takistamises. Süüdistuste poolt hääletas vastavalt 228 ja 221 saadikut (nõutav oli 218 häält). Kongressi alamkoja otsus tähendab, et presidendi tagandamine läheb tuleva aasta algul arutamisele senatisse, kus selle läbiminek nõuab sajast senatiliikmest kahe kolmandiku poolthäält.

Vaatlejad pidasid võimalikuks, et Clinton astub pärast süüdistuste kinnitamist esindajatekojas kohe Al Gore'i kasuks tagasi, kuid demokraatliku partei juhtkonna soovitusel ta seda ei teinud. Üllatuseks kõigile teatas oma tagasiastumisest hoopis esindajatekoja vastvalitud spiiker vabariiklane Bob Livingston, kelle abieluvälised suhted paljastati neljapäeval.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34
Otsi:

Ava täpsem otsing