21. detsember 1998 kell 22:00

Parlament ei usalda komisjoni

Sisuliselt on Euroopa parlament kuulutanud komisjonile sõja, mis ähvardab aeglustada ELi laienemiseks vajalikke sisereforme ja ühtlasi rikkuda väljakujunenud jõutasakaalu nende kahe ELi institutsiooni vahel.

Euroopa parlament ei olnud rahul EK koostatud 1996. aasta eel arvearuandega ja keeldus seda kinnitamast. ELi programmides (Echo, Med jt) on rohkelt ilmsiks tulnud pettusi ja kuritarvitusi, mis ongi ajendanud parlamenti astuma sedavõrd ebaharilikku sammu.

Euroopa Liidu parlamendis suurima rühma moodustavad sotsialistidest liikmed on esitanud taotluse, et parlamendi järgmisel istungjärgul, mis algab 11. jaanuaril, tuleks korraldada Euroopa komisjonile umbusalduse avaldamise hääletus. Et parlament saaks komisjoni tagandada, peab 66% kohalolevaist parlamendiliikmeist hääletama umbusalduse avaldamise poolt.

«On selge, et parlamendi säärane hinnang on komisjonile kaotuseks, aga seal ei ole meie lahkumise nõuet ja ega me kavatsegi lahkuda,» ütles EK liige Erkki Liikanen, kes vastutab ELi eelarve eest. «Viimane tööaasta on alati raske, sest on alanud ülemineku-

periood,» lisas ta.

Keegi muidugi tõsiselt ei usu, et parlament võiks komisjoni tagandada, pigem arvatakse, et poliitiliste musklite näitamisega tahab parlament läbi suruda oma taotletavaid reforme ja suurendada oma võimu.

Samal ajal kui Euroopa Liidu parlament maadleb komisjoniga eelarve pärast, käib riikide vahel kulissidetagune kauplemine tulevase komisjoni esimehe otsimisel, kui luksemburglane Jacques Santeri ametiaeg aastal 2000 täis saab.

Pärast seda, kui Saksamaa, Prantsusmaa ja Itaalia on omavahel kompromissi saavutanud, on kõige tõenäolisemaks kandidaadiks sellele kohale tõusnud Itaalia ekspeaminister Romano Prodi.

Prantsusmaa, kes kevadel soovis endale poolvägisi saada Euroopa keskpanga esimese presidendi kohta, mis aga siiski läks hollandlasele Wim Duisenbergile, taotleb nüüd endale jõuliselt mõjukat ELi rahakomitee juhi kohta.

See komitee, mis uuel aastal hakkab kandma nime majandus- ja finantskomitee, pidi saama britt Nigel Wicksi asemel uueks esimeheks itaallase Mario Droghi, kuid nüüd saab esimeheks hoopis prantslane Jean Lemierre, kelle Droghi vahetab arvatavasti välja aastal 2002.

Nimelt loodab Prantsusmaa, et Wim Duisenberg astub aastal 2002 tagasi ja et siis saab sellele kohale prantslane Jean-Claude Trichet. Kaht nii vastutusrikast kohta ei saa Prantsusmaa käes aga korraga olla.

Vastutasuks Lemierre'i eest on Prantsusmaa lubanud toetada Romano Prodi kandidatuuri EK esimehe kohale. Viimasel Euroopa Liidu Viini tippkohtumisel olid Prantsusmaa ja Itaalia saanud sellele tehingule Saksamaa vaikiva nõusoleku. See aga tähendab, et mõnel teisel kandidaadil oleks väga raske Prodit edestada.

Autor: DI

Hetkel kuum