Kristina Traks • 23. detsember 1998 kell 22:00

Venemaale müük stabiliseerub

«Tundub, et või hind on praeguseks saavutanud lae,» ütles ASi Ühinenud Meiereid juhatuse esimees Aivar Pärgmäe. «Hapukoore müük aga taastunud pole.»

Pärgmäe hinnangul on nii Venemaa kui ka Ukraina turg jätkuvalt väga ebastabiilne. Ühinenud Meiereid müüb Venemaale iga nädal 4--5 autokoormat ehk 100 tonni võid. Need kogused pole Pärgmäe sõnul viimastel nädalatel suurenenud.

Saaremaa liha- ja piimatööstuse peadirektor Ahti Viilup ütles, et Saaremaa tööstus müüb praegu kaupa Venemaale, Ukrainasse ja Moldaaviasse. «Hinnad on meile paremad Ukrainas ja Moldaavias, Venemaale saab müüa ainult võid,» ütles Viilup.

Rakvere lihakombinaadi äridirektor Andrus Sonts ütles, et Venemaa ja Ukraina turg taastub Rakvere jaoks väga aeglaselt. Rakvere praegune eksport Ukrainasse on veerand suvistest mahtudest. Kui septembris müüs Rakvere Ukrainasse veidi üle 50 tonni lihatooteid, siis nüüd müüakse kuus Ukrainasse umbes 100 tonni.

Kalaliidu tegevdirektor Valdur Noormägi ütles, et kalatööstuste jaoks on seis sama kehv, nagu see oli paar nädalat tagasi. «Venemaaga käib naturaal-

kaubandus -- kala viiakse sinna, vastu saadakse metalli, liipreid või kivisütt, mis siin maha müüakse,» rääkis Noormägi.

Kui Venemaal pole kalatoodete hinnad paranenud, siis Ukrainas on Noormägi sõnul väike hinnatõus olnud ja Ukrainaga saab ka rahas arveldada.

Eesti Venemaa suursaatkonna nõunik Urve Nõu ütles, et Moskva kesklinnas on praegu igal pool saadaval Eesti ja Läti sprotid ja Eesti või, muid piimatooteid on müügil harva. «Kallimates söögikohtades liigub ka Eesti hapukoort,» lisas ta.

Nõu sõnul hinnavahe kodumaise ning importkauba vahel Venemaal väheneb.

Moskva konjunktuuriinstituudi andmeil on Moskvas müüdud võist vaid 10--15 protsenti importvõi. «Ilmselt hakatakse võid rohkem sisse ostma, kuid see ei pruugi olla Eesti või,» ütles Nõu.

Eesti piimatööstused saavad võid Venemaale müüa kuni jaanuari lõpuni, mil Venemaale jõuab odav Uus-

Meremaa ja Austraalia või.

Hetkel kuum