Väinu Rozental • 6. jaanuar 1999 kell 22:00

Lepikson ohjab nüüd Võrumaad

Nüüd peab Lepikson näiteks pealinnas käima, et teede- ja sideministeeriumist liivatamiseks raha juurde küsida. «Raha eraldajad on unustanud, et Võrumaa teed on mägised,» räägib rallispordiga sinapeal olev Lepikson. «Kiilasjääga mäest üles ei sõida.»

Võrus olles ööbib vastne maavanem külalistemajas Hermes. Järgmisel nädalal loodab Lepikson üürida endale Ühispanga kolmetoalise külalistekorteri. «Kuni suveni,» täpsustab Lepikson ja lisab, et siis saab taluhoone elamiskõlbulikuks.

Võru ehitusfirma OÜ Tellinger projektijuhi Koit Laanemäe kinnitusel alustasid töömehed selle nädala esmaspäeval Lepiksoni talumaja siseviimistlustöödega.

Uue katuse saanud majas on üle 200 ruutmeetri üldpinda. «Ühe neljast toast renoveerime vana talutoa stiilis,» tutvustab Laanemäe.

Lepiksoni lubab investeerida taluhoonetesse kuni 400 000 krooni. Teist sama palju kulub tema hinnangul maaparanduseks. Põllud sööti ei jää, räägib Lepikson.

«Mul on kõik olemas ja seetõttu tahtsin midagi uut ette võtta,» põhjendab Lepikson maavanemaks kandideerimist. «Katsun oma võimete piiril midagi Võrumaal ära teha.»

Lepikson, kes eelmisel aastal deklareeris ülemöödunud aasta tuluna umbes 1,5 miljonit krooni, ei oska täpselt vastata, kui suurt palka ta maavanemana saama hakkab. «Kümne tuhande ringis vist,» kehitab ta õlgu.

Lepikson lubab sõitma jääda oma Audiga. «Ka Tallinna linnapeana kasutasin ma vaid üks kord ametiautot,» meenutab ta.

Jõuludest Võrumaa maavanemana töötav ettevõtja ei kavatse maakonnavalitsusse töötajaid juurde võtta. «Mingi osa kaadrist tuleb aga välja vahetada,» möönab Lepikson.

Esmaspäeva õhtul tegigi ta maasekretärile Lembit Kaarnale ja korruptsiooniga vahele jäänud abimaa-

vanemale Jüri Kikkasele ettepaneku ametist lahkumiseks.

Esmaspäeval tegi Lepikson muidki tähtsaid otsuseid. «Ma ei saa aru, kuidas saab olla poliitiline riigiametnik,» kirub Lepikson. Ta saatis esmaspäeval Arengupartei juhtkonnale faksi, milles teatas oma soovist astuda parteist välja.

Samal päeval peatas ta oma tegevuse Ühispanga ja laevade laadimisega tegeleva ASi Petromaks Stividor nõukogus. «Aktsionärina jään ma eraärides edasi tegutsema,» räägib Lepikson ja lisab, et ükski eraäri pole seotud Võru maakonnaga.

Võrumaa omavalitsusliidu esimees, Antsla linnapea Kurmet Müürsepp ei kinnita levinud väidet, et võrumaalased suhtuvad uude maavanemasse, kelle juured ei peitu sugugi Võrumaal, võõristavalt.

Lõplikul hääletamisel oli Lepiksoni poolt 28st kohaliku omavalitsuse juhist 23.

«Lepikson oli algul meie jaoks nagu Miki-Hiir,» võrdleb Müürsepp. «Olime temast ilusaid pilte näinud, kuid kohtunud polnud temaga keegi.» Müürsepp ei välista, et kui kohapealt oleks parem maavanema kandidaat leitud, oleksid nad kohaliku mehe läbi surunud.

Võrumaa suuremad probleemid on kvalifitseeritud tööjõu puudus ja tööpuudus. «Ettevõtluskliima peab muutuma soodsamaks,» räägib Lepikson ja näeb selle saavutamise ühe vahendina maksustada investeeringud Võrumaal nullkäibemaksuga.

Hetkel kuum