Reuters/Scanpix • 6. jaanuar 1999 kell 22:00

Optimistlik algus

Pariisi börs lähenes eile kõigi aegade tipptasemele, Londoni FTSE 100 indeks ületas esmakordselt pärast läinud aasta juulit 6100 punkti taseme ning tõusu tõotas avamise eel ka Wall Street.

Tähelepanu keskmes olid nii pangandus-, telekommuni-

katsiooni- kui autotööstuse aktsiad, kus turgude hinnangul on oodata teateid uutest liitumistest.

Samas on vähe analüütikuid, kes julgeksid 1999. aastaks taas ennustada aktsiahindade kahekohalist tõusu -- viimase nelja aastaga on aktsiakursid Wall Streetil juba peaaegu kahekordistunud.

Ka indeksite käekäik võib kujuneda väga erinevaks. Nii tõusis Dow Jones'i tööstusindeks, kuhu kuuluvad 30 suurema ettevõtte aktsiad, mullu vaid 15%, samas kui valdavalt tehnoloogiafirmade aktsiatest koosnev Nasdaq tegi läbi 35% tõusu. Väikeettevõtete indeks Russels 2000 aga hoopis langes.

Eufooria infotehnoloogia sektoris Wall Streetil jätkub. Mullu tõusis näiteks interneti vahendusel raamatu-

kaubandusega tegeleva Amazon. comi aktsia 1000%, Yahoo 550% ning American Online 400%.

1998. aasta lõppes Wall Streeti suurematele indeksitele vastu kõiki ootusi rekordtasemel ning Dow Jonesi tööstuskeskmine on nüüd üsna lähedal maagilisele 10 000 punkti piirile. Selle saavutamiseks peaks aktsiakursid tänavu tõusma veel 7--8%.

Standard & Poorsi indeks võib tõusta umbes 1300 punkti tasemele, mis tähendaks maksimaalselt 6% tõusu.

Rekordtulemusest hoolimata oli 1998. a börsiaastana väga heitlik. Pärast tipptaset juulis kukkus Wall Street sügisega peaaegu 20%. Heitlik võib tulla ka alanud aasta.

Euroopa börsidest ennustavad analüütikud Londoni börsile tõusu, kuna võlakirjadega võrreldes on aktsiad suhteliselt odavad. Lehman Brothers ennustab, et FTSE 100 indeks võib aasta lõpuks tõusta 6400 punkti tasemele, mis edestab mõnevõrra läinud aasta juuli 6180 punktist tipptaset. Salmon Smith Barney ettevaatlikum prognoos on 6000 punkti tasemel.

Frankfurdi börsile ennustatakse keskmiselt 0--10% kasvu. On ka neid, kes hoiatavad 10--20% languse eest, nähes eelkõige probleeme ekspordifirmadele. Ühinemised pangandussektoris jätkuvad -- nii näiteks otsib Dresdner Bank partnerit USAst -- kuid samas rõhuvad sektorit nii finantskriisi järelmõjud, üleminek eurole kui 2000. a arvutiprobleem.

Ostusoovituste kohalt lähevad analüütikute arvamused lahku. Samal ajal kui Salmon usub, et aeg on ravimi- ja telekommunikatsioonisektorilt ümber orienteeruda tööstusele, soovitab Morgan Stanley eelistada justnimelt esimesi ja vältida tsüklilisi tööstusharusid.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum