Reuters/Scanpix • 6. jaanuar 1999 kell 22:00

USA ja ELi terasetootjad nõuavad kaitset

Sel nädalal peab USA president Bill Clinton andma vastuse USA terasetööstuse mullu septembris esitatud pöördumisele, milles nõutakse dumpinguvastaste meetmete rakendamist Venemaa, Brasiilia ja Jaapani teraseimpordi vastu.

Bill Clintoni reageeringust sõltub omakorda Euroopa komisjoni seisukohavõtt Euroopa terasetootjate ühenduse Eurofers nõudmiste suhtes, kes tahab siseturu kaitseks kehtestada kaitsetolle.

«Kui USA otsustab odavat importi piirata, paisatakse ülejääk Euroopasse. Sellises olukorras on kaitsetollid elementaarne enesekaitse abinõu,» ütles Rootsi terasetootja Jernkontoret tegevdirektor Håkan Murby.

Ida-Euroopast, Indiast, Hiinast ja Taiwanist imporditud terase hind on turul 10--15% madalam. «Tegemist on selge dumpinguga,» ütles Murby.

Finantskriisist vankuvad tootjad Venemaa, Jaapan, Brasiilia ja Lõuna-Korea on üliodava terasega USA turu üle ujutanud.

USA terasetootjad on pöördunud otse presidendi poole, kaevates, et odav importteras läheb neile maksma miljoneid dollareid ja võib kaasa tuua ulatuslikke koondamisi.

«Meil on kohe vaja konkreetseid abinõusid,» ütles Põhja-Ameerika suurima terasemüügigrupi Steel Manufactutes Association president Tom Danjczek.

Probleem on Bill Clintonile tõsine poliitiline dilemma -- mõistes kohaliku terasetööstuse muret ei soovi ta samas kõnealuseid riike karistades maailma finantskriisi õhutada. Ka oleks impordi piiramine selge taganemine USA administratsiooni vabakaubandust soosivast poliitikast.

Selle asemel on USA palunud kaubandustava rikkuvatel riikidel importi vabatahtlikult piirata ja kutsunud Euroopat üles osa ülejäägist enda kanda võtma.

Autor: REUTERS

Hetkel kuum