Sirje Niitra • 7 jaanuar 1999

Kofkini hotell liiga kallis

«See on selgelt üleinvesteeritud,» ütles ASi Reval Hotel Group nõukogu esimees ja ehitusfirma omanik Tarmo Sumberg, kes enda sõnul teab hästi ka taoliste hotellide maksumust rahvusvahelises ulatuses. «Ehitustööde, mööbli ja paljude teiste teenuste hinnad on seejuures Eestis oluliselt madalamad,» lisas Sumberg. Tema hinnangul oleks pidanud taolise hotelli saama renoveerida palju odavamalt.

Hotelli ehitustöid teostanud ASi Wiklar juhatuse esimees Priit Vilba kinnitas eile, et ehitustööde maksumus oli 130 miljonit krooni.

Mitme Eesti hotelliäris tegutseva eksperdi hinnangu kohaselt moodustab ehitustööde maksumus igast hotelliprojektist keskmiselt kuni 70 protsenti. Selle alusel jäi Grand Hotel Mercure Tallinna renoveerimise ja laiendamise maksumus tunduvalt alla 200 miljoni krooni.

Hotelli omanikfirma Irnesse Kapital nõukogu liige Olav Uusna hindas inventari ja seadmete osaks hotelli kogumaksumuses vaid 15 protsenti, ülejäänud summa läks tema sõnul endise hotellihoone ja sellega seotud maa ostmiseks ning ehitustöödeks.

Uusna põhjendas suuri kulutusi uue hotelli ehitamisel endise Tallinna hotelli oodatust kehvema seisukorraga hoone erastamise hetkel.

ASi Merko Ehitus projektijuht Hannes Nigul, kes juhib praegu Tallinnas Sadama tänaval kahetärnilise Express Hotelli ehitamist, pidas samuti luksusliku Grand Hotel Mercure Tallinna tehtud investeeringut liiga suureks. Ta avaldas arvamust, et Merko oleks saanud ehitustöödega hakkama 120 miljoni krooni eest.

«On selge, et neljatärnihotell läheb kallimaks, aga me ehitame kaks korda väiksema hotelli neli korda odavamalt, mis tähendab, et üks ruutmeeter tuleb kaks korda odavam,» märkis Nigul.

Ehitusfirma FKSM projektijuht Aare Eessalu ütles, et Tallinna Park Hotelli renoveerimine koos kasiino ja kogu varustusega maksis 56 miljonit krooni.

Grand Hotel Mercure Tallinna üldpind on 11 500 ruutmeetrit, Park Hotellil 10 300 ruutmeetrit. Mõlemal juhul ehitati vana hotellihoone ümber nüüdisaegseks ja uuendati kõik kommunikatsioonid.

Möödunud aasta alguses prognoosisid asjatundjad Tallinna hotelli renoveerimise hinnaks 80 miljonit krooni.

ASi Irnesse Kapital juhataja Teet Kurs väitis eile, et 250 miljonit krooni on siiski läinud täies ulatuses hotelli Grand Hotel Mercure renoveerimise ja laiendamisega seotud kulutuste katteks. Tema teada pole hotelli omanik Aleksander Kofkin midagi pankadest võetud laenusummast kõrvale kantinud.

Täpsematest numbritest ei soostunud Kurs rääkima põhjendusel, et neid pole veel kokku löödud. Ehitustöödeks kulus tema väidetel kindlasti rohkem kui ehitusfirma välja öeldud 130 miljonit krooni.

Aleksander Kofkin on varem väitnud, et üle poole hotelliprojekti rahastamiseks kulunud 250 miljonist kroonist laenas talle Ühispank, veerandi üks välispank ja 15 protsendi ulatuses finantseeris ta projekti omavahenditest.

«Pangad usaldasid mind ja olid kindlad, et see raha tuleb tagasi,» kinnitas Kofkin pärast hotelli avamist.

Teet Kurs ei olnud eile pankadega sõlmitud lepingute konfidentsiaalsusele viidates nõus laenusummasid ja neile antud tagatisi kommenteerima. «Eks omanik maksab võla tagasi,» lausus ta.

Eelmise aasta alguses heitis uue hotelli ainuomanikule Aleksander Kofkinile varju Tartu lihakombinaadi pankrotiprotsess. Tartu linnakohtus selgus, et ettevõtte omanikud on pankrotivara hulgast välja kandnud 15 miljonit krooni, müües erastamisagentuuri loata maha kinnisvara ja lähetades raha Kofkini firma Kompexim AG arvele.

Tollal väitis Kofkin, et aitas lihakombinaadi erastamisel oma sõpru Olav Uusnat, Gustav Tõnspoega ja Ilmar Ulpi, nõudes tagatiseks erastatava vara pantimist Kompeximile.

Hetkel kuum