Kaja Koovit • 10 jaanuar 1999

Inflatsioon aeglustub veelgi

Kogu eelmisel aastal kallines elu 6,5% ja selleks aastaks prognoosivad asjatundjad inflatsioonitempo aeglustumist.

Pärast eelmise aasta jaanuarikuu 3% tarbijahinna-

indeksi (THI) tõusu prognoositi aasta lõpu vastavaks näitajaks 12% ja makroanalüütikud avaldasid kartust, et kõrgest inflatsioonist saab takistus Euroopa Liiduga läbirääkimistel ning suurendab jooksevkonto defitsiiti. Põhiliselt palgatõusu arvel toimuv hinnatõus pani ekspordiga tegelevad ettevõtted siseturule tootvate ettevõtetega võrreldes ebavõrdsesse seisu, sest viimased võisid kaupade hindu tõsta.

Praegu võib öelda, et nii importijad kui eksportijad on ühtmoodi olukorras, lausus peaministri majandusnõunik Heido Vitsur.

Hansapanga analüütik Maris Lauri märkis, et hinnatõusu aeglustumise põhjuseks oli Venemaa finantskriis. Ilma Vene sündmusteta oleks Eesti samaväärse tulemuseni jõudnud umbes poole aasta pärast.

Kaupade ja teenuste administratiivselt reguleeritavad hinnad tõusid eelmisel aastal 12,9 ja konkureerivas sektoris 3,5%. Vitsur lausus, et tuleb mõelda võimalikele regulatsioonidele, et vältida ebaproportsio-

naalset hinnatõusu.

Hansapanga analüütik Maris Lauri märkis, et ainus võimalus seejuures oleks läbi vaadata põhjendused, millele tuginedes on näiteks elektrienergia hinnatõusus varem kokku lepitud. Kui üheks põhiliseks argumendiks on palgakulude suurenemine, siis praegu ei ole seda ette näha.

Inflatsioonitempo aeglustumine vähendab ka töötajate palganõudmisi. Kulude kasvu vähenemine omakorda võimaldab ettevõtjail arengutulemusi kindlamalt prognoosida.

Vitsuri hinnangul tuleb THI tõus jaanuaris näiteks elektrienergia hinna tõusu tõttu mõnevõrra suurem kui detsembris, kuid jääb alla 1% piiri. Toorainehindade alanemise tõttu säilib surve ka teiste hindade alanemisele. Vitsuri sõnul peab rahandusministeerium olema konservatiivne, kuid paindlik, sest see aasta ei tule kerge.

Hansapank prognoosib 5-6% hinnatõusu eeldusel, et täiendavaid mõjusid pole. Toiduainehindade mullune 0,6% langus peaks tänavu jätkuma.

Hetkel kuum