10 jaanuar 1999

Skandia kosib Pohjola

Ostuga vahetab omanikku 13% kapitalist ja 24% häältest ning selle tulemusena kontrollib Skandia 32,5 Pohjola hääleõiguslikest aktsiatest.

Väärtpaberibörsilt ostetud viis miljonit Pohjola aktsiat läksid Skandiale maksma 3,79 miljardit Eesti krooni ja tõid Meritale 1,76 miljardit krooni tulu.

MeritaNordbankeni juhatuse esimees Vesa Vainio ütles, et pärast ühinemist on pank keskendunud põhitegevusele ja selles mõttes on Pohjola aktsiate müük loogiliseks jätkuks varasemale Nokia ja Sampo aktsiate müümisele.

MeritaNordbankeni strateegia on saada Skandinaavia pangaks, mis eeldab pangaostu Norras ja Taanis.

Skandia on nüüd Pohjola suuruselt teine omanik, mida edestab Pohjola gruppi kuuluv elukindlustusfirma Suomi. Analüütikute sõnul on ainult aja küsimus, millal Suomi Pohjola-aktsiaid lähevad kas Pohjola või Skandia kätte.

«Lähtudes sellest, et Pohjola juhid on Skandia sammu positiivselt hinnanud, võib arvata, et peatselt ostab Skandia aktsaid juurde,» ütles Erik Penseri maaklerifirma analüütik Håkan Persson.

Seda oletust ei kinnitanud Skandia asetegevdirektor Ulf Spång, kes teatas Reutersile, et praeguse aktsiaostu eesmärk pole kahe firma ühinemine.

Skandia tegevdirektor Lars-Eric Petersson sõnas tehingu kommenteerimisel, et kahe firma strateegilise koostöö süvendamine loob paremad eeldused Põhjala kahjukindlustuskontseptsiooni arendamiseks. Kuid ta rõhutas, et antud tehingut tuleb vaadelda kogu Euroopa kindlustuses toimuva struktuurimuutuse valguses.

Skandia tegutseb 23 riigis ja tal on kokku miljon klienti.

Kahe kindlustusfirma koostöö on tihe olnud juba ennegi. Pohjola müüb näiteks Skandia kindlustustooteid Soomes ning lisaks on tal Skandia kaalukas aktsiapakk.

Turul levib oletusi, et edaspidi lähenevad Soome-Rootsi MeritaNordbanken ja Skandia-Pohjola.

Autor: DI

Hetkel kuum