Peep Sooman • 11. jaanuar 1999 kell 22:00

Eramuehitajad tunnevad puudust klientidest

OÜ Lepiku Kinnisvarahooldus on jäänud hätta kaks aastat tagasi Tallinnas Kloostrimetsas nn Lepiku küla rajamiseks laenatud 2 mln krooni tagasimaksmisega pangale. Lepiku Kinnisvarahoolduse tegevdirektor Kaarel Rohtla ütles, et majade müük ei lähe praegu hästi. Seitsme ja poole kuuga on firma suutnud maha müüa vaid kuus eramut.

Rohtla sõnul piisaks arendusfirmal toimetulekuks ja pangale laenu tagasimaksmiseks ühe maja müügist kuus. Laenu igakuine tagasimakse on 30 000 krooni ja firma palus septembris pangalt ajapikendust. «Praegu ei müü me nii palju, õnneks suhtub pank mõistlikult,» ütles Rohtla.

Enne suve ei oota firma midagi head, olukorra paranemiseni tuleb elada reservide arvel, kurtis kinnisvaraarendaja. «Kui firmas raha ei liigu, tuleb edasised ehitusetapid seisata,» lisas ta.

Kloostrimetsas projekti Kodu 2001 arendava OÜ Wicomi peadirektor Priit Vilba ütles, et müügitempo võiks olla parem ja viimasel kuul on huvi uute elamurajoonide vastu olnud üpris väike. Praegu veel pangapoolset survet tunda pole, ent laenu tagastamise tähtajad on kõigil, lausus Vilba. Klientide meelitamiseks kavatseb Vilba pakkuda potentsiaalsetele majaomanikele krediidiliine Lääne-Euroopast. Sellest peaks jätkuma 20 maja ostuks, lisas ta.

Wicom on müünud Kloostrimetsas seitsme kuuga viis maja või ridaelamuboksi. «Loodame, et Hansapanga alandatud laenuintressid toovad uusi ostjaid,» lausus Vilba.

Ülemiste järve ääres asuvas Järveküla elamurajoonis on uute majade ehitamine arendusfirma Kodala juhi Ülo Aljandi kinnitusel seisatud. «Nii kui Venemaal tekkis kriis, katkes ka müük,» ütles Aljand.

OÜ Kodala müüs viimase maja Järvekülas septembris, pärast seda lõpetati ka elamurajooni reklaamimine. Aljand leidis, et taas on mõtet hakata elamurajooni reklaamima alles tänavu mai lõpus, kui olukord kinnisvaraturul paraneb.

Arco Investeeringute AS on samas suutnud Pääskülas Veskimöldre elamurajoonis müüa poole aastaga kümmekond maja. Arendusfirma juhatuse esimees Kaido Saveljev ütles, et müük läheb hästi. «Kuna Hansapank alandas eelmisel nädalal laenuintresse, tulevad tõenäoliselt ostma ka inimesed, kes maja ostuga seni viivitasid, oodates soodsamaid intresse,» rääkis Saveljev.

Hansapank alandas reedel eluasemelaenude intressi 11--12% tasemele. Teiste suuremate pankade laenuintressid on praegu üle 14% aastas.

Hetkel kuum