11. jaanuar 1999 kell 22:00

Müügis aktsiatest jääb Eestisse kümnendik

Nädalavahetusel väljakuulutatud ASi Eesti Telekom avaliku müügi käigus saab teha ostupakkumusi 31,3 miljonile aktsiale, mis rahuldatakse vastavalt pakkumuste arvule. Eesti investoritele on tagatud aktsiate müük vähemalt 7500 krooni eest, arvestades pakkumuste käigus kujunevat tasakaaluhinda.

«Rahas võib arvestada Eesti Telekomi aktsia väärtuseks 65--70 krooni, mis oleks tagasihoidlik hinnang,» prognoosis võimalikku hinda aktsiamüügil Hansapanga väärtpaberimaakler Lauri Lind. «Ilmselt kujuneb emissiooni hind siiski kõrgemaks,» lisas ta.

Pärast avaliku müügi lõppu võib aktsia hind börsil tõusta Linnu hinnangul kuni 100 kroonini. «See on siiski natuke ülepakutud, sest turgu on raske ennustada,» sõnas ta.

«Emissioon märgitakse välisinvestorite poolt tugevasti üle, kohaliku turu kohta ei ole ma nii kindel,» lausus Lind. Samas pole teede- ja sideministeerium määranud aktsiate jaotussuhet kodumaiste ja välisinvestorite vahel.

ASi Cresco Väärtpaberid maakler Tõnu Vanajuur ütles, et tema hinnangul läheb valdav osa avalikus müügis olevatest aktsiatest välismaistele omanikele. «Paljud Eesti väikeinvestorid teevad pakkumuse, aga see on väga marginaalne osa, umbes 10 protsenti aktsiatest,» hindas Vanajuur.

Pakutavate aktsiate müügihind kujuneb teede- ja sideministeeriumi poolt enne pakkumise algust määratud aktsiate minimaalse ja maksimaalse pakkumishinna vahelise tasakaaluhinnana. Aktsiate pakkumishinna vahemiku teatab müüja kahes üleriigilises päevalehes vahetult enne pakkumise algust 25. jaanuaril.

Iga pakkuja peab tasuma soovitud aktsiate eest enne märkimisperioodi lõppu 9. veebruaril ja esitama koos ostupakkumusega seda tõendava maksekorralduse. Ülepakkumise korral tagastatakse investorile tasutud summa ja talle määratud aktsiate tasakaaluhinna vahe tema arvelduskontole.

Eesti Telekomi finantsdirektor Tarmo Amer ütles, et teoreetiliselt võib väikeinvestor teha ostupakkumuse nii suurele kogusele aktsiatest, kui ta soovib. «See on piiratud muidugi terve mõistusega ja väikeinvestori olemasoleva rahaga,» lisas ta.

Aktsiate avaliku müügi korraldajad, rahvusvahelised investeerimispangad ABN Amro, Rothschild & Sons ja Nomura International saavad ostuoptsiooni 4,7 miljoni aktsia ostmiseks. Tarmo Ameri sõnul antakse optsioon järelturu stabiliseerimiseks, mitte selleks, et aktsiamüügi korraldajad aktsiad endale jätaksid. «Need on mõeldud realiseerimiseks kuu või paari jooksul, et järelturg stabiliseeruks,» selgitas Amer.

Eesti Telekomi ja selle tütarfirmade Eesti Telefoni ja Eesti Mobiiltelefoni ning nende tütarfirmade nõukogu ja juhatuse liikmetele ning töötajatele reserveeritakse avalikust müügist aktsiaid kuni 20 000 krooni ulatuses ühe isiku kohta.

Eesti Telekomi peadirektor Toomas Sõmera hindas maaklerite pakutud tasakaaluhinda 65--70 krooni aktsia kohta reaalseks ja kinnitas, et tema ostab kindlasti sellise hinnaga Telekomi aktsiaid. Sellise hinnaga on Sõmeral võimalik omandada kuni 308 Eesti Telekomi aktsiat.

Väärtpaberimaakler Lauri Lind ütles, et võrreldes teiste Eesti väärtpaberiturul kaubeldavate aktsiatega on Eesti Telekomi aktsia teisest vallast, eriti ettevõtte turukapitalisatsiooni osas.

Tema sõnul on Eesti Telekomi aktsia väärtus selles, et on oodata sidevaldkonna suurt kasvu lähiaastatel. «Hoolimata sellest, et Eesti Telefoni kontsessiooni-

leping saab läbi, kasvab telefonide digitaliseeritus,» tõdes Lind.

Endine Hansapanga juhatuse esimees Jüri Mõis leidis, et investeering Eesti Telekomi aktsiatesse on tasuv investeering. Samas ei osanud ta veel eile öelda, millise hinnaga ta ise aktsiaid ostaks.

Eesti Telekomi aktsiate märkimisaeg on 25. jaanuar -- 9. veebruar. Aktsiate müügihinna loodab teede- ja sideministeerium määrata 10. veebruaril. Ostupakkumusi saab teha Hansapanga, Ühispanga, Optiva Panga ja Krediidipanga kaudu.

Autor: Sten A. Hankewitz

Hetkel kuum