Kristina Traks • 12. jaanuar 1999 kell 22:00

Üks palgapäev vähem

Halva üllatusena avastasid paljud töötajad uuel aastal, et ettevõtte juhtkond on loobunud avansi maksmisest. Põhjus on lihtne -- uue sotsiaalmaksu seaduse kohaselt peab riik ka avansilt kinni sotsiaalmaksu, mis varem arvestati välja ainult palgapäeval. Raamatupidajatele tähendab muudatus töömahu kahekordistumist. Ettevõte jälle loovutaks avansi maksmisel riigile asjatult varem raha.

3000 töötajaga Eesti Telefon teatas oma töötajatele juba novembris, et uuest aastast nad enam avansipäevale loota ei või.

«Nõuab harjumist, et nüüd terve kuu, palgapäevast palgapäevani, välja tulla,» sõnab Eesti Telefoni varustaja Kaido Pääsuke.

Avansi maksmise lõpetas jaanuarist ka Norma, kus töötab umbes 1000 inimest. «Kui keegi ikka väga hätta jääb, siis me muidugi nälga surra tal ei lase,» sõnab Norma pearaamatupidaja Berta Kiop. «Üldist avansi maksmist aga enam ei tule, see on liiga töömahukas.»

Vaid üle 1000 töötajaga Tallinna Kaubamaja kontsern maksab töötajatele avansi edasi. Kaubamaja finantsdirektor Urmo Vallner loodab, et raamatupidajaid päästab töösse uppumast uus palgaarvestamise programm.

Kindlustusselts Leks maksab töötajatele avanssi vaid erandjuhul. «Meil on ligi 500 töötajat ja neile kõigile avanssi maksta oleks palgaarvestajatele väga suur töökoormus,» põhjendab pearaamatupidaja Anne Pajos, kelle alluvuses töötab paarkümmend raamatupidajat ja palgaarvestajat.

«Aasta alguses üllatati meid teatega, et edaspidi avanssi enam ei maksta,» sõnab ASi Kalev infoosakonna töötaja Raimo Laus. Ta kurdab, et pärast üüri ja kommunaalmaksu maksmist elamiseks raha peaaegu ei jäägi. «Olin arvestanud, et võtan avanssi, aga nüüd mõtlen tõsiselt krediitkaardi muretsemisele,» lisab Laus.

Ühispanga kaardiosakonna juhataja Meelis Nurk ei usu, et kõik avansipäevata jäänud töötajad tormavad pankadesse krediitkaarte nõudma. «Pankade karmid nõuded ja majandusseisu halvenemine välistavad krediitkaartide buumi,» on Nurk kindel.

Hetkel kuum