12. jaanuar 1999 kell 22:00

Värviline skanner

Pakkumiste hulgas on üks spetsiaalselt filmi (st slaidide ja negatiivide) jaoks mõeldud skanner, mis on digitaalseks muutuva elukorralduse puhul abiks olev lahendus. Tavaliste skannerite puhul pakutav slaidi-lisavõimalus pole odavamate skannerite puhul eriti korralik ja on paras peavalu, kui vaja skannida nt negatiivirulli. Filmiskanneriga saab enne piltide ilmutamist filmi hõlpsalt üle vaadata ja otsustada, millistest kaadritest on mõtet pilte tellida.

Pane tähele, et enamik tavakasutaja skannereid on USB (Universal Serial Bus) -liidesega, vanemat sorti arvutitel võib see puududa. SCSI liides on küll kiirem ja traditsiooniline skanneriliides, kuid vajab lisakaarti, mis maksab.

Optiline eraldusvõime on see, mis määrab, kõik muu on saatanast. Üldiselt peaks kontorirakendusteks piisama ka 300 dpist (dots per inch -- punkti tolli kohta), aga 600 on julgem valik. Slaidi jaoks on vaja rohkem, 1200 dpi lubaks suurendada tavalise slaidi vaid postkaardisuuruseks.

Ära unusta ka skanneri juurde käivat tarkvara. Kontoris tasuks mõelda OCR-tarkvarale ehk tähemärgituvastustarkvarale, mis lubab trükiteksti arvutisse lugeda. OCRi puhul on oluline, et tarkvaral oleks ka eesti keele toetus, kasutajate rõõmuks on selliseid nüüd ka müügil, näiteks Fine Reader 4 (www.abbyy.ru).

Autor: Peeter Marvet

Hetkel kuum